Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła Macieja Orzechowskiego oraz grupy posłów w sprawie studiowania na uczelni wyższej bez zdanego egzaminu maturalnego (znak: SPS-023-28445/14) pozwalam sobie złożyć następujące wyjaśnienia.

   Obowiązujące przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przewidują możliwość przyjęcia na studia jedynie osób, które posiadają świadectwo dojrzałości, jeśli ubiegają się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie, albo tytuł zawodowy magistra, licencjata, inżyniera lub równorzędny - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia. Natomiast w sytuacji gdy uczelnia oferuje kursy dla osób, które nie zdały egzaminu maturalnego, nie ma możliwości zaliczenia zajęć odbytych w tym trybie na poczet przyszłych studiów i przyjęcia danej osoby na drugi rok studiów.

   Odnosząc się do pytań zawartych w interpelacji, wyjaśniam, iż minister nauki i szkolnictwa wyższego stoi na stanowisku, że przyjmowanie na studia osób, które nie zdały egzaminu dojrzałości, jest niedopuszczalną praktyką, a stosujące ją uczelnie działają niezgodnie z przepisami prawa. W każdym przypadku powzięcia informacji o zaistnieniu opisanego wyżej procederu minister przeprowadza postępowanie wyjaśniające. Rozpoczyna się ono wezwaniem władz uczelni do złożenia wyjaśnień w trybie art. 33 ust. 1 ww. ustawy. Po zapoznaniu się z wyjaśnieniami oraz podjętymi przez uczelnię czynnościami w celu wyeliminowania działań naruszających przepisy minister podejmuje decyzję co do konieczności podjęcia dalszych działań nadzorczych. Minister w każdym przypadku bada sprawę indywidulanie i decyduje o podjęciu adekwatnych działań.

   W przypadkach kiedy uczelnia w dalszym ciągu narusza obowiązujące przepisy prawa, możliwe jest podjęcie decyzji o dokonaniu kontroli jej działalności. Obejmuje ona swoim zakresem badanie zgodności działania organów uczelni z przepisami prawa, statutem oraz uzyskanymi uprawnienia, a także z treścią udzielonego pozwolenia na utworzenie uczelni niepublicznej. Przepis zawarty w art. 37 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (po nowelizacji z dnia 11 lipca 2014 r., która wejdzie w życie z dniem 1 października 2014 r. art. 23a ustawy) stwarza również możliwość podjęcia dalszych działań nadzorczych, włącznie z wszczęciem postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia na utworzenie uczelni niepublicznej oraz nakazu jej likwidacji przez założyciela.

   Przekazując powyższe, uprzejmie informuję, iż w ostatnim czasie przeprowadzono postępowania wyjaśniające w odniesieniu do sześciu uczelni niepublicznych. Ich władze złożyły wyjaśnienia i poinformowały o zaprzestaniu udostępniania oferty edukacyjnej z naruszeniem obowiązujących przepisów. Pragnę jednocześnie zapewnić, iż dbałość o działalność uczelni zgodną z obowiązującymi przepisami prawa jest jednym z nadrzędnych celów ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Marek Ratajczak

   Warszawa, dnia 18 września 2014 r.