Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pani Janiny Okrągły - posłanki na Sejm RP (znak: SPS-023-28125/14) w sprawie planów wygaszania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny, uprzejmie przedkładam następujące wyjaśnienia.

   Zgodnie z art. 24 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572) minister edukacji narodowej określa klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego na wniosek ministrów właściwych dla poszczególnych zawodów. Zarówno wprowadzenie nowego zawodu do klasyfikacji, jak i wykreślenie zawodu z klasyfikacji dokonuje się wyłącznie na wniosek właściwego ministra. W przypadku zawodu technik farmaceutyczny ministrem właściwym jest minister zdrowia, który zawnioskował o zaprzestanie kształcenia w tym zawodzie.

   W związku z powyższym, po otrzymaniu interpelacji pani posłanki Janiny Okrągły, zwróciłem się do ministra zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska. W odpowiedzi minister zdrowia napisał:

   ˝Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1140) od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy), w której realizuje się kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny. Kształcenie w tym zawodzie prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia.

   Pragnę zapewnić, iż wniosek w sprawie zamknięcia kształcenia w tym zawodzie poprzedzony był szczegółową analizą obowiązujących przepisów prawa, m.in. w kontekście zachodzących zmian w obszarze regulacji dotyczących systemu kształcenia oraz prowadzonego zadania związanego z deregulacją zawodów i obecnej sytuacji na rynku pracy.

   Należy zwrócić uwagę na fakt, że wnikliwa analiza liczby absolwentów szkół policealnych realizujących kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny ma tendencję wzrostową. Przy wzroście liczby osób uzyskujących kwalifikacje do wykonywania ww. zawodu należy wziąć pod uwagę także problem bezrobocia w tej grupie zawodowej. Z danych uzyskanych z raportów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczących zarejestrowanych bezrobotnych wynika, że w pierwszej połowie roku 2013 bezrobotnych techników farmaceutycznych było 1617, a w drugiej połowie 2013 r. - już 2119. Jednocześnie zwracamy uwagę na raporty publikowane przez resort pracy i polityki społecznej, dotyczące zawodów deficytowych i nadwyżkowych na krajowym rynku pracy. Zgodnie z informacjami zawartymi w ww. opracowaniach zawód technika farmaceutycznego jest zawodem nadwyżkowym. Poprzez zawód nadwyżkowy należy rozumieć zawód, na który występuje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie. Zgodnie z danymi zawartymi w ww. raportach w latach 2009-2013 nastąpiła przewaga napływu bezrobotnych techników farmaceutycznych nad napływem ofert pracy w tym zawodzie.

   Zwiększająca się liczba osób kształcących się w przedmiotowym zawodzie może skutkować nie tylko problemami związanymi ze znalezieniem pracy w zawodzie, ale również z problemami dotyczącymi odbywania obowiązkowej 2-letniej praktyki w aptece. Liczba aptek ogólnodostępnych na dzień 30 października 2013 r. wynosiła 12 678 (wg danych uzyskanych z wojewódzkich inspektoratów nadzoru farmaceutycznego), podczas gdy z danych uzyskanych z Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w roku 2013 w aptekach i punktach aptecznych zatrudnionych było już 24 982 techników farmaceutycznych (stan na dzień 20 czerwca 2013 r.).

   Ponadto zarówno do resortu zdrowia, jak i do Naczelnej Izby Aptekarskiej wpływały sygnały w sprawie nieprawidłowości występujących podczas kształcenia techników farmaceutycznych (uwzględniające przypadki prowadzenia kształcenia w tym zawodzie niezgodnie z przepisami prawa, w tym m.in. w systemie zaocznym, bez zapewnienia niezbędnej bazy dydaktycznej, czy też realizacji praktyk zawodowych). Ponadto Naczelna Izba Aptekarska informowała resort, iż kierownicy aptek wielokrotnie zgłaszali zastrzeżenia dotyczące pracy techników farmaceutycznych.

   Jednocześnie pragniemy poinformować, iż kształcenie farmaceutów w państwach członkowskich Unii Europejskiej jest zharmonizowane, co oznacza, że minimalne wymagania dotyczące kształcenia zostały uregulowane na gruncie prawa wspólnotowego. Art. 44 dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, z późn. zm.) wskazuje, że kształcenie farmaceutów powinno trwać co najmniej 5 lat i obejmować przynajmniej cztery lata kształcenia teoretycznego i praktycznego w pełnym wymiarze godzin na uniwersytecie, w szkole wyższej o statusie uznanym za równorzędny lub pod nadzorem uniwersytetu oraz przynajmniej sześciomiesięczną praktykę w aptece. Ponadto informujemy, iż kształcenie na kierunku farmacja realizowane jest w oparciu o standardy kształcenia dla kierunku farmacja, które stanowią załącznik do rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 9 maja 2012 r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa (Dz. U. poz. 631). Zgodnie z tym rozporządzeniem studia na kierunku farmacja są prowadzone jako jednolite studia magisterskie i trwają nie krócej niż 11 semestrów. W związku z powyższym nie ma możliwości uruchomienia studiów licencjackich w tym zawodzie.

   Jednocześnie informujemy, iż na mocy art. 171 ust. 2 ww. ustawy student może studiować według indywidualnego planu studiów i programu nauczania na zasadach ustalonych przez radę podstawowej jednostki organizacyjnej lub inny organ wskazany w statucie. Decyzja w tej sprawie należy do uczelni, która jest autonomiczna we wszystkich obszarach działania na zasadach określonych w przedmiotowej ustawie.

   Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż jednym z celów polityki ministra zdrowia jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, resort zdrowia podejmował i nadal podejmuje działania mające na celu dostosowanie systemu kształcenia kadr medycznych do oczekiwań zmieniającego się rynku pracy.

   Wyrażam ponadto nadzieję, iż przedstawione w powyższej sprawie argumenty zostaną przyjęte i przedmiotowe stanowisko spotka się ze zrozumieniem, z uwagi na fakt, iż decyzja w zakresie zamknięcia kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny została podjęta po szczegółowym rozważeniu wielu aspektów przedmiotowej sprawy˝.

   W odniesieniu do pytania dotyczącego kontroli szkół prowadzących kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny uprzejmie informuję, że w związku ze zmianami w szkolnictwie zawodowym wdrażanymi od 1 września 2012 r., w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe prowadzone jest monitorowanie wdrażania tych zmian. W roku szkolnym 2013/2014 kuratoria oświaty przeprowadziły kontrolę planową w szkołach policealnych. Kontrola ta dotyczyła zgodności kształcenia w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego. Wyniki kontroli wskazały, że we wszystkich skontrolowanych szkołach policealnych dyrektorzy organizują i realizują kształcenie zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 7), uwzględniając szczegółowe uwarunkowania i ograniczenia związane z kształceniem w danym zawodzie, Należy zauważyć, że kontroli planowych nie prowadzi się w zakresie jednego wybranego zawodu, lecz w zakresie wszystkich zawodów, w których odbywa się kształcenie w danej szkole. Niemniej jednak w przypadku zgłaszania do Ministerstwa Edukacji Narodowej nieprawidłowości w funkcjonowaniu konkretnych szkół minister edukacji narodowej występuje do właściwego kuratora oświaty, który sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami, o przeprowadzenie kontroli doraźnej. W tym roku kontrole doraźne były przeprowadzone między innymi w szkołach policealnych kształcących w zawodzie technik farmaceutyczny. Szkoły te w Systemie Informacji Oświatowej wykazały, że kształcą w zawodzie technik farmaceutyczny w szkołach dla dorosłych, co jest niezgodne z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 7), które przewiduje kształcenie w tym zawodzie wyłącznie w szkole dla młodzieży. Wyniki przeprowadzonych kontroli wskazały, że dyrektorzy skontrolowanych szkół prowadzili kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny zgodnie z obowiązującymi przepisami, natomiast błędnie wprowadzili dane do Systemu Informacji Oświatowej. W związku z powyższym zostali zobowiązani do korekty danych. Podobnie w przypadku zgłoszenia do kuratorium oświaty nieprawidłowości w funkcjonowaniu konkretnych szkół kurator oświaty ma obowiązek przeprowadzić kontrolę doraźną i wydać stosowne zalecenia dyrektorowi szkoły.

   Biorąc pod uwagę stan prawny, który przedstawiono na wstępie (zmian w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego dokonuje się wyłącznie na wniosek właściwych ministrów), uprzejmie informuję, że ewentualna zmiana w zakresie kształcenia medycznego w systemie oświaty jest możliwa jedynie w przypadku zmiany przytoczonego powyżej stanowiska ministra zdrowia.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Tadeusz Sławecki

   Warszawa, dnia 12 września 2014 r.