Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo z dnia 27 sierpnia 2014 r., znak: SPS-023-28124/14, przy którym przekazana została interpelacja pani Janiny Okrągły, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie funkcjonowania i finansowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

   Zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263, z późn. zm.), państwowy wojewódzki inspektor sanitarny jest organem rządowej administracji zespolonej w województwie, a państwowy powiatowy inspektor sanitarny jest organem rządowej administracji zespolonej w powiecie (z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy). Jednocześnie wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne są jednostkami budżetowymi (art. 15 ust. 3 ustawy) będącymi podmiotami leczniczymi (art. 10 ust. 4a ustawy), dla których uprawnienia podmiotu tworzącego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 217, z późn. zm.), posiada wojewoda. W myśl art. 51 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz. U. Nr 31, poz. 206, z późn. zm.), wojewoda jako zwierzchnik rządowej administracji zespolonej w województwie zapewnia warunki skutecznego jej działania i ponosi odpowiedzialność za rezultaty jej działania.

   W związku z wejściem w życie art. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (Dz. U. Nr 92, poz. 753, z późn. zm.) nastąpiła zmiana w zakresie finansowania wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, polegająca na wyłączeniu z kompetencji ministra zdrowia i głównego Inspektora sanitarnego przedmiotowych kwestii, które to zostały powierzone wojewodom. W kwestii zwiększenia finansowania przedmiotowych jednostek uprzejmie informuję, iż są one finansowane w części budżetu państwa będącej w dyspozycji właściwego wojewody, a zatem minister zdrowia nie posiada prawnych możliwości zwiększenia środków finansowych przeznaczanych na działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

   Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, iż minister zdrowia nie planuje wprowadzenia zmian dotyczących organizacji i zakresu działania wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Jednocześnie, pragnę podkreślić, że minister zdrowia ma świadomość i w pełni docenia znaczenie zadań realizowanych przez kadrę Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W związku z tym resort podziela słuszność postulatów odnoszących się do potrzeby zwiększenia wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej, adekwatnego do posiadanych kwalifikacji oraz wykonywanych zadań i nakładu pracy. Niemniej jednak należy pamiętać, iż dokonanie zmian w przedmiotowym zakresie nie jest możliwe w oderwaniu od ogólnych uwarunkowań budżetowych, mających wpływ na realne możliwości realizacji postulatów poszczególnych grup zawodowych w zakresie zwiększenia poziomu wynagrodzeń.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Igor Radziewicz-Winnicki

   Warszawa, dnia 19 września 2014 r.