Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana Grzegorza Tobiszowskiego, posła na Sejm RP, w sprawie usunięcia wadliwości przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opisanych przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 13 września 2011 r., sygn. akt P 33/2009, przesłaną przy piśmie pana Michała Deskura, sekretarza stanu, zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 2014 r., sygn. SPRM-4810-4168-(1)/14, uprzejmie wyjaśniam.

   W przytoczonym wyroku Trybunał Konstytucyjny wskazał na mankamenty legislacyjne definicji pojęcia ˝budowla˝ zawartej w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849) w kontekście opodatkowania podatkiem od nieruchomości obiektów znajdujących się w podziemnym wyrobisku górniczym. Niemniej TK uznał, że art. 2 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest zgodny z zasadą ustawowej określoności regulacji podatkowych i zasadą poprawnej legislacji wywodzonymi z art. 217 w związku z art. 84 i art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

   Nie sposób jednak zgodzić się z poglądem, że pomimo upływu 3 lat od zapadnięcia wyroku nie poczyniono żadnych działań w omawianej kwestii, gdyż jak zauważono w interpelacji, podjęto prace legislacyjne w celu doprecyzowania wskazanego pojęcia.

   W dniu 17 stycznia 2013 r. minister administracji i cyfryzacji skierował do uzgodnień międzyresortowych projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. W założeniach tych przewidywano doprecyzowanie definicji ˝budowli˝ w celu nadania tej definicji charakteru zamkniętego zgodnie z zaleceniami TK.

   W dniu 11 czerwca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła założenia projektu ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego.

   W przygotowanym przez Rządowe Centrum Legislacji na podstawie ww. założeń projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw zaproponowano m.in. rozwiązanie stanowiące wypełnienie zaleceń TK w zakresie doprecyzowania definicji ˝budowli˝.

   Projekt przewidywał doprecyzowanie tego pojęcia z wykorzystaniem Klasyfikacji Środków Trwałych. Zaproponowano stworzenie określonego w załączniku do ustawy zamkniętego katalogu obiektów, jakie miałyby zostać objęte zakresem pojęciowym terminu ˝budowla˝. W załączniku wymienione zostały obiekty sklasyfikowane w grupie 2 KŚT: obiekty inżynierii lądowej i wodnej. Kształt tych rozwiązań wypracowany został podczas prac koncepcyjnych, w czasie których przedmiotowa kwestia była dogłębnie analizowana, tak aby najskuteczniej usunąć zasygnalizowaną przez Trybunał Konstytucyjny wadliwość przepisu.

   Projekt został poddany szerokim konsultacjom społecznym i uzgodnieniom resortowym, które ujawniły istniejące rozbieżności co do oceny proponowanych rozwiązań przede wszystkim w odniesieniu do ich wpływu na zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jak i z uwagi na przewidywane skutki finansowe ich wprowadzenia zarówno dla podatników, jak i dla gmin będących beneficjentami dochodów z tytułu podatku od nieruchomości.

   W konsekwencji istnienia wielu poważnych wątpliwości prawnych i finansowych projektowanych rozwiązań podjęto decyzję o prowadzeniu dalszych analiz w omawianym zakresie. Z uwagi na złożoność zagadnienia na obecnym etapie wskazanie terminu ukończenia prac nie jest możliwe.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Dorota Podedworna-Tarnowska

   Warszawa, dnia 12 września 2014 r.