Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację posła Grzegorza Tobiszowskiego w sprawie wysokości środków finansowych, jakie zostały wydane na firmy doradcze i konsultingowe w grupie PKP SA, przekazaną pismem z dnia 24 lipca 2014 r., znak: SPS-023-27600/14, informuję, co następuje.

   Odnośnie do pytań zawartych w punktach 1 i 3 interpelacji, wyjaśniam, że w PKP SA w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 lipca 2014 r. na usługi firm doradczych i konsultingowych wydatkowano kwotę 66 369 817,24 zł brutto. W latach 2011-2014 najistotniejszą pozycję kosztową wśród usług zleconych firmom doradczym i konsultingowym stanowiły przygotowania do działań prywatyzacyjnych podmiotów zależnych, w tym szczególnie pierwszej oferty publicznej PKP Cargo SA oraz sprzedaży Polskich Kolei Linowych SA. Istotne były także wydatki na usługi doradcze związane z restrukturyzacją procesów, zmianą struktury organizacyjnej oraz optymalizacją usług świadczonych w ramach Grupy PKP.

   Korzystanie ze wsparcia zewnętrznych ekspertów doradzających m.in. w sprawach wdrażania procesów, reorganizacji struktur organizacyjnych, optymalizacji kosztów czy też projektowania rozwiązań informatycznych jest powszechnie stosowaną praktyką rynkową w zarządzaniu dużymi podmiotami gospodarczymi. Jest to również praktyka często stosowana w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a takim podmiotem jest PKP SA będąca jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Zarząd PKP SA przy zawieraniu umów doradczych z firmami konsultingowymi kieruje się nie tylko troską o rozważne gospodarowanie środkami finansowymi, ale przede wszystkim o zachowanie transparentności i konkurencyjności procesu wyboru wykonawców. Umowy konsultingowe zawierane przez PKP SA każdorazowo podlegają analizie dokonywanej przez organy korporacyjne pod kątem adekwatności ustalanego wynagrodzenia do zakresu realizowanego zadania doradczego.

   Odnosząc się do zagadnienia zawartego w pytaniu drugim interpelacji, tj. informacji jakie firmy doradcze i konsultingowe realizowały usługi dla spółki PKP SA, wyjaśniam, że ze względu na zróżnicowany zakres tematyczny zlecanych opracowań lista realizujących je podmiotów liczy ok. 150 pozycji. Najistotniejszymi pod względem kosztowym pozycjami w tej grupie wydatków PKP SA były umowy z podmiotami realizującymi zadania przygotowujące pierwszą publiczną emisję PKP Cargo SA, które zlecono m.in.:

   - Goldman Sachs International,

   - Morgan Stanley & Co. International,

   - Powszechnej Kasie Oszczędności Bank Polski (PKO BP) SA.

   Ponadto wśród firm doradczych i konsultingowych, z których usług korzystała PKP SA w okresie od 2011 r. do 2014 r., należy wymienić w szczególności:

   - DTZ Polska sp. z o.o.,

   - Ernst & Young Business Advisory,

   - IPOPEMA Business Consulting sp. z o.o.,

   - McKinsey & Company Poland sp. z o.o.

   Do grupy wydatków z przeznaczeniem na usługi firm doradczych corocznie zaliczane jest także badanie sprawozdania finansowego PKP SA jako spółki prawa handlowego. Obowiązek zlecenia tego badania biegłemu rewidentowi wynika z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. PKP SA realizuje ten obowiązek poprzez zlecenie badania finansowego udzielonego firmie KPMG Audyt sp. z o.o.

   Odnosząc się do zagadnienia zawartego w pytaniu czwartym interpelacji, tj. informacji, jakie propozycje przekazane PKP SA przez firmy doradcze oraz konsultingowe zostały wdrożone, wyjaśniam, że wyniki zdecydowanej większości prac analitycznych podlegają wdrożeniu. Przykładem takiego działania jest koordynowane przez PKP SA wdrożenie we współpracy z innymi spółkami Grupy PKP projektu ˝Optymalizacja punktów styku klienta z Grupą PKP˝. Istotne są także działania związane z restrukturyzacją funkcji wsparcia oraz optymalizacją procesów i procedur obowiązujących w PKP SA.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Klepacki

   Warszawa, dnia 14 sierpnia 2014 r.