Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana Grzegorza Tobiszowskiego, posła na Sejm RP, przekazaną przy piśmie pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu RP, z dnia 24 lipca 2014 r., znak: SPS-023-27599/14, w sprawie nierefundowania leczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia schorzeń narządu żucia, w tym zwyrodnień stawów szczękowo-skroniowych, uprzejmie proszę Panią Marszałek o przyjęcie poniższych informacji.

   Leczenie chorób stawów skroniowo-żuchwowych zostało zawarte w załączniku nr l do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1520). Świadczenie: plastyka stawu skroniowo-żuchwowego jest realizowane na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej lub chirurgii szczękowo-twarzowej dla dzieci.

   Ponadto celem diagnostyki chorób jamy ustnej i zębów zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. poz. 1522) lekarz dentysta specjalista w dziedzinie chirurgii stomatologicznej lub chirurgii szczękowo-twarzowej, lub chirurgii szczękowej, lub periodontologii, lub paradontologii lub lekarz dentysta posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, lub lekarz dentysta w trakcie specjalizacji w powyższych dziedzinach może zlecić wykonanie zdjęcia pantomograficznego w ramach świadczeń gwarantowanych.

   Jednocześnie należy zauważyć, iż schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych mogą być leczone na wcześniejszym etapie przez lekarza dentystę w poradni stomatologicznej. Biorąc pod uwagę powyższe, uprzejmie informuję, iż w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych jest możliwa diagnostyka i leczenie chorób stawów skroniowo-żuchwowych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Piotr Warczyński

   Warszawa, dnia 20 sierpnia 2014 r.