Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W związku z prezentacją przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu reorganizacji sądów powszechnych, zakładającego m.in. zniesienie Sądu Rejonowego w Limanowej jako samodzielnej jednostki wymiaru sprawiedliwości, do mojego biura poselskiego napływają liczne protesty mieszkańców tego powiatu, a także samorządów lokalnych reprezentujących miejscową społeczność. Wszystkie te podmioty stanowczo opowiadają się przeciwko proponowanej reorganizacji.

   Przedstawiciele lokalnej opinii powiatu limanowskiego argumentują, że w ostatnich latach, dzięki dużym nakładom finansowym, doszło do rozbudowy i modernizacji budynków Sądu Rejonowego w Limanowej oraz Wydziału Zamiejscowego Ksiąg Wieczystych w Mszanie Dolnej. Ponadto limanowski sąd jest sprawnie zarządzany, czego dowodem jest szybkie i sprawne załatwianie spraw, co zapewnia miejscowej społeczności realizację praw obywatelskich i konstytucyjnych. Projektowana zmiana w szerszej perspektywie nie przyniesie oczekiwanych korzyści i nie przyczyni się do racjonalizacji kosztów związanych z organizacją sądownictwa. Spowoduje natomiast spore utrudnienia i ograniczenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu limanowskiego.

   Przedstawiciele społeczności powiatu limanowskiego odczytują planowaną reorganizację sądów powszechnych jako pierwszy krok do zmiany zasadniczego podziału terytorialnego państwa i przywołują zapisy art. 15 Konstytucji RP, która dla kształtowania tego podziału wskazuje jako zasadnicze przesłanki: więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zdolność wykonywania zadań publicznych.

   Wobec powyższego proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakie przesłanki przemawiają za podjęciem decyzji o reorganizacji Sądu Rejonowego w Limanowej?

   2. Czy plany likwidacji sądów rejonowych były konsultowane z władzami samorządowymi stosownie do właściwości likwidowanych sądów?

   3, Czy pracownicy Sądu Rejonowego w Limanowej po reorganizacji placówki utrzymają zatrudnienie?

   4. Czy planowana reorganizacja nie naruszy konstytucyjnej zasady dostępu obywateli - mieszkańców powiatu limanowskiego - do sądu?

   5. Czy planowany status sądu limanowskiego jako zamiejscowego oddziału Sądu Rejonowego w Nowym Targu, wobec oczywistych uwarunkowań topograficznych i wynikających z nich trudności komunikacyjnych, nie doprowadzi do sparaliżowania pracy sadu i uciążliwości dla mieszkańców powiatu limanowskiego?

   6. Jaki będzie status Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Limanowej z Wydziałem Zamiejscowym w Mszanie Dolnej?

   Poseł Anna Paluch

   Warszawa, dnia 20 lutego 2012 r.