Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Premierze! Ratyfikowany w 1998 r. konkordat już od dnia jego podpisania budził wiele społecznych i prawnych wątpliwości. Praktyka jego stosowania wskazuje także, że strona kościelna podchodzi lekceważąco do nałożonych przez niego obowiązków. Tezę tę potwierdza raport z 2013 r. prestiżowego think tanku fundacji Instytut Spraw Publicznych. Według jego autora, dr prawa wyznaniowego Pawła Boreckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, strona kościelna podejmowała m.in. próby wpływania na bieżące działania władz publicznych, wydała bez żadnej podstawy prawnej wadliwą instrukcję o trybie zawierania małżeństw kanonicznych mających skutki cywilne oraz bez konsultacji ze stroną polską wprowadziła i utrzymuje regulacje statutowe Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

   W opinii publicznej dowodem na łamanie konkordatu jest także bezczynność diecezjalnych biskupów katolickich dwóch obrządków w sprawie powołania przewidzianych w art. 25 ust. 1 konkordatu wspólnie z przedstawicielami wojewody (wojewódzkimi konserwatorami zabytków) oraz dyrektorami archiwów państwowych specjalnych komisji ds. ˝ochrony znajdujących się w obiektach sakralnych i kościelnych dóbr kultury o ogólnonarodowym znaczeniu oraz dokumentów archiwalnych o wartości historycznej i artystycznej˝.

   Strona kościelna nie wykazuje także woli wypełnienia art. 25 ust. 2 konkordatu. Przewiduje on, że Konferencja Episkopatu Polski oraz odpowiednie władze państwowe ˝opracują zasady udostępniania dóbr kultury będących własnością lub pozostających we władaniu kościoła˝. Emocje społeczne budzą także doniesienia, że polscy biskupi katoliccy obrządku greckokatolickiego członkostwo w Konferencji Episkopatu Polski łączą z zakazanym przez konkordat członkostwem w greckokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy. W takiej sytuacji państwo polskie jest uprawnione do rozpoczęcia prac nad wypowiedzeniem konkordatu.

   W związku z tym zwracamy się do Pana z prośbą o następujące informacje:

   1. Czy zwrócił się Pan do ministra właściwego do spraw wyznań (MAiC) oraz ministra spraw zagranicznych z prośbą o zweryfikowanie informacji o zasiadaniu przez polskich biskupów greckokatolickich w greckokatolickim episkopacie Ukrainy?

   2. Czy zwrócił się Pan do ministra obrony narodowej z prośbą o przedłożenie informacji o podstawie prawnej działania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego oraz działaniach ministra zmierzających do przywrócenia porządku prawnego w kwestii statutu ordynariatu polowego?

   3. Czy zwrócił się Pan do ministra właściwego do spraw wyznań (MAiC) w sprawie skutków, jakie dla porządku prawnego niesie instrukcja Konferencji Episkopatu Polski dotycząca małżeństw kanonicznych niosących skutki publicznoprawne i działań podejmowanych przez niego w celu usunięcia przez KEP błędów we wspomnianej instrukcji?

   4. Czy zwrócił się Pan do ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego (MKiDN) o informacje w sprawie wykonania przez Konferencję Episkopatu Polski obowiązków przewidzianych w art. 25 ust. 1 i 2 konkordatu?

   5. Czy zwrócił się Pan do ministra spraw zagranicznych o zwołanie posiedzenia rządowej Komisji Konkordatowej poświęconego wykonywaniu przez stronę kościelną konkordatu?

   6. Czy zwrócił się Pan do ministra spraw zagranicznych o uruchomienie procedury wypowiedzenia przez Rzeczpospolitą Polską konkordatu?

   Z poważaniem

   Poseł Roman Kotliński oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 9 maja 2014 r.