Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana Rajmunda Millera, posła na Sejm RP, oraz grupy posłów w sprawie przeciwdziałania otyłości wśród dzieci (znak: SPS-023- 25518/14), uprzejmie informuję.

   23 listopada 2009 r. zawarto porozumienie o współpracy między ministrem edukacji narodowej, ministrem zdrowia oraz ministrem sportu i turystyki w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Współpraca ma na celu m.in. wspieranie działań z zakresu edukacji zdrowotnej oraz profilaktyki problemów dzieci i młodzieży w szkołach, placówkach i środowiskach lokalnych. Efektem porozumienia było powołanie 1 marca 2010 r. Rady Programowej ds. Promocji Zdrowia i Profilaktyki Problemów Dzieci i Młodzieży. Rada opracowała ˝Kierunki działania w zakresie promocji zdrowia w szkole i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży w Polsce w latach 2010-2014˝. Działania rady programowej koncentrują się wokół tematu realizacji edukacji zdrowotnej, wdrażania w szkołach polityki w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej jako elementu profilaktyki otyłości u dzieci i młodzieży, a także wspierania realizacji programów profilaktyki zachowań ryzykownych u dzieci i młodzieży. Minister edukacji narodowej zainicjował opracowanie dokumentu pn. ˝Stanowisko ministra edukacji narodowej, ministra zdrowia oraz ministra sportu i turystyki w sprawie działań podejmowanych przez szkoły w zakresie zdrowego żywienia˝. W treści stanowiska zapisano, że szkoła powinna odgrywać ważną rolę w kształtowaniu właściwych zachowań żywieniowych dzieci i młodzieży. W tym celu szkoły wszystkich typów powinny m.in. umożliwić uczniom dostęp do produktów i napojów o najwyższych walorach zdrowotnych, sprzedawanych w sklepikach szkolnych, a jednocześnie ograniczyć dostęp do produktów i napojów o dużej zawartości cukru, soli i tłuszczów oraz zorganizować możliwość spożywania przez uczniów posiłków w szkole.

   Kształtowanie postaw prozdrowotnych i promujących zdrowy styl życia jest częścią edukacji zdrowotnej realizowanej - zgodnie z podstawą programową - w wielu przedmiotach. Szkoła ma obowiązek realizacji programu wychowawczego i programu profilaktyki, które tworzone są stosownie do występujących na jej terenie niekorzystnych zjawisk, również problemów zdrowotnych (np. nadwaga, otyłość). Dyrektorzy szkół i nauczyciele mają możliwość korzystania z materiałów edukacyjnych opracowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Na stronie internetowej ORE utworzono Bank Dobrych Praktyk, w którym systematycznie zamieszczane są doświadczenia szkół i strategie w zakresie promocji zdrowia, w tym upowszechniania zasad prawidłowego odżywiania i zachęcania do aktywności fizycznej w szkołach. W roku szkolnym 2012/2013 - ogłoszonym przez ministra edukacji narodowej Rokiem Bezpiecznej Szkoły - szczególnie podkreślano rolę, jaką w działaniach szkoły odgrywa wychowanie i zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa. Dbałość o bezpieczeństwo jest rozumiana szeroko jako dbanie o sprzyjające rozwojowi i bezpieczne dla uczniów otoczenie, m.in. poprzez wzmacnianie zachowań prozdrowotnych - w tym zwiększenie aktywności fizycznej i kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania. Rok Bezpiecznej Szkoły to projekt realizowany przy szerokiej współpracy wielu instytucji oraz organizacji pozarządowych. Informacja na temat podsumowania priorytetu ministra edukacji narodowej pn. Rok Bezpiecznej Szkoły i kierunku polityki oświatowej państwa pn. ˝Wzmacnianie bezpieczeństwa w szkołach i placówkach˝ przedstawiona została przez ministra edukacji narodowej na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży 19 listopada 2013 r.

   W ramach realizacji rządowego programu na lata 2008 - 2013 ˝Bezpieczna i przyjazna szkoła˝ w 2013 r. ogłoszono m.in. otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn. ˝Bezpieczna i przyjazna szkoła - projekty upowszechniające i wzmacniające wybrane działania bezpiecznej szkoły, w szczególności projekty edukacyjne w gimnazjach˝. Celem konkursu było wyłonienie najkorzystniejszych ofert podmiotów, które w oparciu o przeprowadzoną diagnozę poziomów bezpieczeństwa w szkole zaplanowały i przeprowadziły projekty edukacyjne wzmacniające bezpieczeństwo uczniów, m.in. w obszarze promowania zdrowego stylu życia, dbania o bezpieczny wypoczynek i dobry klimat w szkole. Na realizację konkursu przeznaczono 2,5 mln zł, dofinansowanie otrzymało 57 podmiotów.

   Ministerstwo Edukacji Narodowej widzi potrzebę ciągłego podejmowania działań zwiększających aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. Dlatego rok szkolny 2013/2014 został ogłoszony przez ministra edukacji narodowej Rokiem Szkoły w Ruchu (RSR). W sposób szczególny zwraca się uwagę na zwiększenie aktywności uczniów na lekcjach WF i na innych zajęciach sportowych organizowanych w szkole i poza szkołą, jak również na uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, jaką podejmujemy w ciągu dnia. Ministerstwo Edukacji Narodowej stara się również zwrócić uwagę na rolę rodziny w kształtowaniu nawyków zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Również i w tym projekcie Ministerstwo Edukacji Narodowej jest wspierane przez partnerów - instytucje rządowe, samorządowe oraz organizacje pozarządowe. W celu realizacji powyższych działań Ośrodek Rozwoju Edukacji zaplanował akcję ˝Ćwiczyć każdy może˝, skierowaną do dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli oraz uczniów. W ramach tego działania szkoły i przedszkola mogły deklarować przystąpienie do RSR i wykonywać zadania związane z aktywnością fizyczną. Akcja ma na celu aktywizację szkół i uczniów nie tylko w czasie zajęć lekcyjnych, ale także zachęcenie dzieci i młodzieży do regularnego wysiłku fizycznego w czasie wolnym od nauki. W ramach akcji określono dziewięć obszarów, w których szkoły i placówki systemu oświaty mogą podejmować działania, m.in.: pozalekcyjne zajęcia sportowe, aktywność w gronie rodziny, aktywny wypoczynek. Do akcji ˝Ćwiczyć każdy może˝ przystąpiło 4436 szkół i przedszkoli.

   Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera rozwój idei szkoły promującej zdrowie, tworzącej warunki sprzyjające podejmowaniu wspólnie przez dzieci, rodziców i nauczycieli działań na rzecz zdrowia. Obecnie sieć szkół promujących zdrowie w Polsce zrzesza ponad 2 tys. placówek. Planuje się dalszy rozwój tego projektu. W kolejnych latach resort edukacji planuje również kontynuację programu HEPS (Healthy Eating and Physical Activity in Schools) ˝Zdrowe żywienie i aktywność fizyczna w szkole˝. Zgodnie z założeniami projektu cała szkoła włącza się w działania na rzecz promocji zdrowia we wszystkich aspektach życia uczniów, nauczycieli oraz jej pracowników. Szczegółowe informacje na temat tego programu dostępne są na stronie internetowej Ośrodka Rozwoju Edukacji www.ore.edu.pl.

   Z wyrami szacunku

   Sekretarz stanu

   Tadeusz Sławecki

   Warszawa, dnia 4 kwietnia 2014 r.