Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w ramach systemu ubezpieczenia zdrowotnego świadczeniobiorca ma prawo do wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej planuje i realizuje kompleksową opiekę lekarską nad osobą objętą opieką medyczną, rodziną i społecznością w środowisku zamieszkania warunkach ambulatoryjnych i domowych. Do podstawowych obowiązków lekarza pierwszego kontaktu należy: zapewnienie dostępności do świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, podejmowanie wszelkich działań służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia pacjenta, zapewnienie właściwej jakości świadczeń, udzielanie świadczeń zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej i najnowszą wiedzą medyczną, prowadzenie dokumentacji medycznej.

   W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy Ministerstwo Zdrowia zgadza się, że wśród zadań lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej istotną rolę powinny zajmować działania z zakresu prewencji przed otyłością i leczenia z otyłości?

   2. Czy Ministerstwo Zdrowia posiada wiedzę, czy i w jakim stopniu lekarze podstawowej opieki zdrowotnej podejmują działania z zakresu walki z epidemią otyłości?

   3. Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło lub podejmie jakiekolwiek działania, aby doprowadzić do sytuacji, by lekarze podstawowej opieki zdrowotnej byli zobowiązani do realizowania zadań z zakresu prewencji przed otyłością i leczenia z otyłości?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Rajmund Miller

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 20 marca 2014 r.