Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Ministro! Uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej są w tzw. złotym wieku dla sprawności fizycznej. Specjaliści w zakresie ontogenezy twierdzą, że straty w sprawności fizycznej w tym wieku mogą być nie do odrobienia w przyszłości. Dlatego uważa się, że to właśnie na ten wiek dzieci należy skierować szczególną uwagę, dbając o ich prawidłowy rozwój fizyczny. W Polsce - tak jak w większości krajów europejskich - wychowanie fizyczne w klasach I-III realizowane jest przez nauczyciela nauczania zintegrowanego.

   W związku z powyższym bardzo prosimy o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy ministerstwo posiada dane, ile procent uczniów, dzieci z klas I-III uczęszcza na zajęcia WF prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego?

   2. Czy ministerstwo posiada dane, ile procent dzieci z klas I-III jest trwale zwolnionych z zajęć WF i z jakich powodów?

   3. Czy ministerstwo posiada narzędzia do monitorowania prowadzenia zajęć WF w klasach I-III? Czy ministerstwo korzysta z tych narzędzi? Czy na podstawie monitoringu powstał jakikolwiek raport? Gdzie i w jakiej formie prowadzone są te zajęcia?

   4. Czy Pani Ministra zdaje sobie sprawę z tego, że możliwość elastycznego przerzucania godzin WF między poszczególnymi latami nauki skutkuje tym, że dzieci w niektórych klasach w ogóle nie mają zajęć fizycznych? Czy będzie Pani podejmowała jakiekolwiek działania, żeby to zmienić?

   5. Czy Pani Ministra zdaje sobie sprawę z tego, że brak precyzji zapisów powoduje, że w niektórych szkołach godziny WF w klasach I-III realizowane są w sposób następujący: godzina dojazdu na basen, godzina na basenie, godzina przyjazdu z basenu, razem trzy godziny WF. Czy Pani zdaniem taki sposób realizacji zajęć WF jest właściwy? Czy podejmie Pani działania mające na celu wyeliminowanie takich praktyk?

   6. Czy Pani Ministra zdaje sobie sprawę z tego, że nauczyciele nauczania początkowego najczęściej są niewystarczająco przygotowani do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego? Czy w MEN przeanalizowano programy nauczania szkół wyższych przygotowujących do wykonywania tego zawodu? Czy MEN podjął jakąkolwiek interwencję, której celem byłoby sprawienie, by nauczyciele nauczania początkowego byli lepiej przygotowani do tego zadania?

   7. Czy przygotowano jakikolwiek program, którego celem byłoby lepsze przygotowanie nauczycieli nauczania początkowego do prowadzenia zajęć WF, realizowany np. przez centra doskonalenia nauczycieli?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Rajmund Miller

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 20 marca 2014 r.