Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Stan faktyczny: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu to placówka, która w lokalnym środowisku uznawana jest za szkołę o świetnej renomie i wysokim poziomie nauczania. PWSZ w Oświęcimiu jest uczelnią publiczną utworzoną na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 2005 r. Powstanie uczelni wyższej w Oświęcimiu było wspólną inicjatywą władz samorządowych powiatu oświęcimskiego, województwa małopolskiego i miasta Oświęcim.

   Od czasu utworzenia szkoły ta cyklicznie się rozwijała i czyni kolejne starania o zwiększanie swoich możliwości edukacyjnych. Między innymi przez to władze uczelni zwróciły się w grudniu ubiegłego roku do Agencji Mienia Wojskowego Oddziału Terenowego w Krakowie z prośbą o możliwość przejęcia niewykorzystanego budynku hali oraz jej bezpośredniego otoczenia znajdującego się na terenie byłej jednostki wojskowej przy ulicy Rotmistrza Pileckiego 37 w Oświęcimiu. Obecnie hala i grunt obejmujący około 4000 m2 nie są w żaden sposób wykorzystywane. Dzięki przejęciu dzierżawy tego terenu przez PWSZ szkoła mogłaby rozwijać i realizować zajęcia dydaktyczne z zakresu wychowania fizycznego. Przedstawiona propozycja stawki dzierżawy przez Agencję Mienia Wojskowego na poziomie 10 zł za m2 jest jednak nie do udźwignięcia przez budżet placówki. Możliwości finansowe uczelni, jak same jej władze deklarują, pozwalają na ponoszenie opłat z tytułu dzierżawy przy zastosowaniu stawki 3 zł za m2. Władze uczelni prócz kosztów związanych z opłatą za dzierżawę muszą przed rozpoczęciem działalności w budynku hali wykonać prace dostosowujące obiekt hali do potrzeb szkolnych oraz zabezpieczające go przed pogarszaniem stanu technicznego. W ramach tych prac konieczne jest co najmniej uzupełnienie tynków wewnętrznych w hali, naprawa pokrycia dachu, obróbki blacharskie czy też wymiana okien.

   Władze uczelni zainteresowane są dzierżawą hali wraz z przylegającym terenem na okres dłuższy niż 3 lata. Po tym okresie chcą zakupić nieruchomość, licząc na dogodne warunki, co uzasadniłoby też ponoszenie nakładów wynikających z remontu budynku hali.

   Wydaje się, że godząc się na dzierżawę budynku hali przy ulicy Rotmistrza Pileckiego 37 w Oświęcimiu na potrzeby PWSZ w Oświęcimiu, Agencja Mienia Wojskowego miałaby zagwarantowane to, że obiekt ten, który obecnie jest wyłączony z użytku, nie ulegałby postępującemu niszczeniu, a stan techniczny i estetyczny budynku i terenu byłby zadbany z racji prowadzonych tam zajęć dydaktycznych.

   Pytania:

   1. Czy możliwe jest, aby Agencja Mienia Wojskowego zastosowała wobec zgłaszającej chęć dzierżawy PWSZ Oświęcim niższą stawkę, mając na uwadze konieczność poniesienia nakładów finansowych w związku z koniecznością dostosowania hali wraz z terenem do możliwości prowadzenia działań dydaktycznych?

   2. Czy docelowo możliwa jest sprzedaż tej nieruchomości oświęcimskiej uczelni na preferencyjnych warunkach, mając na uwadze, że szkoła jest uczelnią państwową, a hala sportowa w takiej sytuacji nie zmieniłaby swojego przeznaczenia?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Tadeusz Arkit

   Warszawa, dnia 27 lutego 2012 r.