Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP pana Grzegorza Tobiszowskiego z dnia 25 czerwca 2013 r., przekazaną przy piśmie marszałka Sejmu z dnia 9 lipca 2013 r., znak: SPS-023-19282/13, w sprawie wsparcia finansowego dla Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rudzie Śląskiej, uprzejmie informuję, co następuje.

   Na wstępie należy zaznaczyć, że minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej nie posiada kompetencji do ustalania wysokości budżetu, jakim dysponują powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego. Zadania wykonywane przez organy nadzoru budowlanego, jako zadania z zakresu administracji rządowej, wykonywane są ze środków budżetu państwa. Projekt budżetu państwa, zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.), przygotowywany jest przez ministra finansów. Ww. projekt opracowywany jest na podstawie propozycji przedstawionych przez dysponentów poszczególnych części budżetowych. W odniesieniu do powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego ww. propozycje przedstawiają właściwi wojewodowie.

   Także problematyka dopuszczalności dofinansowywania działalności powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego przez samorząd powiatowy pozostaje poza zakresem właściwości ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Należy jednak zaznaczyć, że z informacji o wynikach kontroli realizacji zadań przez organy nadzoru budowlanego (znak: KIN-4101-05/2012) przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że sytuacja, w której samorząd powiatowy współfinansuje działalność powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego, może nie gwarantować bezstronności organu nadzoru budowlanego przy kontrolowaniu zgodności z prawem inwestycji realizowanych przez ten samorząd.

   Ponadto należy wskazać, że w dniu 10 lipca 2012 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego (Dz. U. poz. 856), której podstawowym zadaniem jest opracowanie projektu przepisów rangi ustawowej w zakresie kompleksowej regulacji dotyczącej procesu inwestycyjno-budowlanego (§ 7 ww. rozporządzenia). Strukturę organizacyjną organów administracji architektoniczno-budowlanej i organów nadzoru budowlanego będzie można określić w zależności od ustaleń komisji co do ich nowych zadań i usytuowania w Kodeksie budowlanym. Zgodnie z przyjętym przez komisję harmonogramem działań do dnia 30 listopada 2014 r. projekt ustawy Kodeks budowlany przedstawiony zostanie ministrowi transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

   Wszelkie informacje dotyczące prac prowadzonych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego dostępne są na stronie internetowej www.transport.gov.pl, w zakładce: Budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo > Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Janusz Żbik

   Warszawa, dnia 29 lipca 2013 r.