Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Działając na podstawie art. 191 i art. 192 regulaminu Sejmu, składam interpelację poselską do ministra edukacji narodowej w sprawie liczebności klas nauczania początkowego.

   Stan faktyczny: edukacja najmłodszych uczniów powinna umiejętnie splatać naukę z zabawą, by w łagodny sposób wprowadzić ich w świat szkoły. W szczególności powinny zostać spełnione następujące warunki:

   - należy zadbać o adaptację dzieci do warunków szkolnych, w tym ich poczucie bezpieczeństwa,

   - sale lekcyjne powinny się składać z dwóch części: edukacyjnej wyposażonej w tablicę i stoliki oraz rekreacyjnej, odpowiednio dostosowanej.

   Zalecane jest wyposażenie sal w pomoce dydaktyczne, przedmioty potrzebne do zajęć, sprzęt audiowizualny oraz w kąciki tematyczne, np. przyrody, biblioteczkę. Uczeń powinien mieć możliwość pozostawienia w szkole części swoich podręczników i przyborów szkolnych.

   Czas wychowania przedszkolnego i pierwsze lata nauki są najważniejsze dla należytego rozwoju sprawności ruchowej dzieci. Stąd dominującą formą nauki w pierwszej klasie są zabawy, gry i sytuacje zadaniowe, które powinny się odbywać w części rekreacyjnej.

   Zalecane jest, aby w czasie edukacji polonistycznej dzieci połowę czasu spędzały przy stolikach, a resztę w części rekreacyjnej. Z kolei w edukacji matematycznej w części rekreacyjnej - czas ok. 35 min. Edukacja przyrodnicza powinna być realizowana w środowisku, poza szkołą, poprzez wycieczki, które jednak ze względu na bezpieczeństwo dzieci nie mogą być realizowane przy dużej ilości dzieci w klasie.

   Tymczasem zdarzają się sytuacje, że są tworzone klasy ponad 30-osobowe. Przy tak licznych klasach często wielkość sal lekcyjnych nie pozwala na stworzenie części rekreacyjnej, utrudnia częsty, bezpośredni kontakt nauczyciela z dzieckiem, pogarsza bezpieczeństwo, ogranicza możliwość zajęć w terenie, ogranicza bardzo możliwości organizowania gier, zabaw, tak ważnych dla rozwoju motorycznego dziecka.

   Pytania:

   Czy planowane są zmiany legislacyjne określające maksymalną ilość uczniów w klasach nauczania początkowego, aby w sposób optymalny realizować założenia programowe?

   Czy planowany jest wzrost subwencji oświatowej na takie działania?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Tadeusz Arkit

   Warszawa, dnia 7 czerwca 2013 r.