Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) ogólne zużycie stali w 2011 r. wyniosło w Polsce 11 mln ton. W podobnej wysokości zużycie jest szacowane na rok 2012, natomiast począwszy od 2013 r., zużycie będzie najprawdopodobniej mniejsze, jako efekt wpływu zjawisk makroekonomicznych na konsumpcję w Polsce. Podkreślić należy, że w okresie najbardziej intensywnego wzrostu gospodarczego, w 2007 r., zużycie stali w Polsce wyniosło 12 mln ton.

   Zauważmy, że zgodnie z danymi HIPH aż ponad 60% zużycia stali w Polsce zaspokajane jest przez zagranicznych producentów, chociaż moce produkcyjne w Polsce są wystarczające do zaspokojenia całego obecnego polskiego zużycia (krajowe zdolności produkcyjne w zakresie stali surowej wynoszą ok. 12 mln ton, a jej obecna produkcja nie przekracza 8 mln ton, na którą składa się produkcja na polskie i zagraniczne rynki).

   Szanowny Panie Ministrze! Analiza rynku masowych wyrobów stalowych przeprowadzona przez HIPH wskazuje na istnienie znacznych różnic w zakresie deklarowania i rejestrowania obrotu tymi towarami. Według wspomnianej analizy w ostatnich latach w naszym kraju notowana jest coraz większa rozbieżność pomiędzy danymi raportowanymi przez kraje dokonujące przywozu wyrobów stalowych do Polski (dane zagraniczne) a danymi wykazującymi wywóz wyrobów stalowych do Polski (dane polskie).

   Jednym z przykładów wyrobów stalowych pokazujących dużą dysproporcję w deklarowanych danych wywozowych oraz przywozowych są pręty stalowe (pręty zbrojeniowe).

   Już w 2010 r. według informacji podanych przez HIPH sumaryczne dane ze wszystkich krajów Unii Europejskiej za 2010 r. wskazywały na dokonanie wywozu z ich terytorium do Polski prętów stalowych w łącznej ilości 373 tys. ton. Z kolei oficjalne dane polskie mówiły o przywozie do Polski prętów stalowych w ilości 148 tys. ton. Tym samym różnica pomiędzy zadeklarowaną ilością towarów wywożonych do Polski z krajów UE (sumaryczne dane wywozowe ze wszystkich krajów Unii Europejskiej) a zadeklarowaną ilością towarów przywożonych do Polski z tych krajów (dane polskie) wynosiła około 226 tys. ton.

   Wspomniana rozbieżność, wskazana przez HIPH, drastycznie wzrosła w 2011 r., do 537 tys. ton. Dodam, że dane HIPH za pierwsze półrocze 2012 r. wskazują dalszy wzrost rozbieżności w obrocie prętami stalowymi w Polsce. Sumaryczne zestawienie danych ze wszystkich pozostałych państw UE opracowanych przez HIPH prowadzi do wniosku, że w pierwszym półroczu 2012 r. wewnętrzna dostawa towarów (WDT) prętów stalowych do Polski wyniosło 385 tys. ton, natomiast zadeklarowane w Polsce (WNT) wyniosło zaledwie 38 tys. ton.

   Dla porównania przedstawiam wykresy HIPH przedstawiające tempo wzrostu rozbieżności w danych w ujęciu rocznym (wykres nr 1) i w ujęciu kwartalnym (wykres nr 2).

wykres 1

wykres 2

   Szanowny Panie Ministrze! Ze względu na powyższe zwracam się do Pana z zapytaniami:

   1. Jak Pan Minister wytłumaczy zaistniałe rozbieżności?

   2. Jakie działania zostaną przez Pana poczynione w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji?

   Poseł Grzegorz Tobiszowski

   Ruda Śląska, dnia 28 maja 2013 r.