Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację panów posłów Grzegorza Tobiszewskiego i Jerzego Polaczka w sprawie wypowiedzi dotyczącej zamiaru likwidacji kopalń, przekazaną przy piśmie z dnia 11 czerwca br., znak: SPS-023-18542/13, uprzejmie informuję, co następuje.

   Wypowiedź dotycząca zamykania trwale nierentownych kopalń, o której wspominają panowie posłowie w interpelacji, ma charakter ogólny, odnoszący się do zasad ekonomii. Rentowność kopalni jest w dużym stopniu uzależniona od cen wydobywanego w niej surowca, które są przecież kształtowane przez rynek. Rynki surowcowe są niezwykle dynamiczne, podlegają wpływowi wielu czynników naturalnych (np. klęski żywiołowe), społecznych (np. strajki) i czysto ekonomicznych (mechanizm podaży i popytu) kształtujących cenę. W związku z tym analiza rentowności kopalni powinna być prowadzona w długiej perspektywie czasowej, ze szczególnym uwzględnieniem ilości i jakości zasobów, które można w uzasadniony ekonomicznie sposób wydobyć. W przypadku wyczerpania zasobów i konieczności zamknięcia kopalni polskie spółki węglowe gwarantują pracownikom zatrudnienie w innych kopalniach.

   Ocena sytuacji ekonomicznej spółki oraz podjęcie właściwych działań należy do obowiązków jej zarządu wynikających z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Decyzja o ewentualnej likwidacji kopalni nie należy zatem do rządu, ale do zarządu spółki, który ponosi odpowiedzialność za jej efektywne funkcjonowanie.

   Jednakże należy pamiętać, że utrzymujące się spowolnienie gospodarcze powoduje trudności dla przedsiębiorstw całego sektora wydobywczego. W przypadku górnictwa węgla kamiennego mniejsze zapotrzebowanie na energię niesie ze sobą negatywne skutki dla tego sektora: wpływa na kłopoty ze sprzedażą oraz wzrost ilości zapasów na zwałach. Skutkiem tej sytuacji jest nadpodaż węgla kamiennego i spadek jego cen, przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu kosztów.

   W związku z powyższym spółki węglowe uważnie analizują sytuację gospodarczą, opracowują i wdrażają programy dostosowujące ich funkcjonowanie do aktualnej sytuacji rynkowej. Realizacja tych programów będzie wymagała wykonania szeregu działań o charakterze restrukturyzacyjnym, zwłaszcza w obszarze redukcji kosztów. Procesy te powinny prowadzić do uzyskania i utrzymania rentowności nawet w trudnych warunkach ekonomicznych. Pragnę ze swej strony zapewnić, że minister gospodarki - jako organ nadzoru właścicielskiego spółek węglowych - w tych okolicznościach nie bierze pod uwagę możliwości zamykania kopalń.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Tomasz Tomczykiewicz

   Warszawa, dnia 26 czerwca 2013 r.