Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Stan faktyczny:

   Przedstawiany problem dotyczy licznych przypadków działań przedsiębiorców, którzy chcąc zoptymalizować swoje obciążenia podatkowe, a głównie oszczędzić na podatku dochodowym, przekształcają spółki kapitałowe w spółki osobowe, spółki komandytowo-akcyjne. Skutkiem przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę komandytowo-akcyjną jest przesunięcie w czasie obciążeń z tytułu podatku dochodowego. Spółka komandytowo-akcyjna nie oblicza i nie odprowadza comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, tak jak spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia w przedmiocie podziału zysku.

   W wyniku dokonywanych przekształceń spółek kapitałowych w spółki komandytowo-akcyjne dochodzi do sytuacji mających na celu całkowite wyeliminowanie płacenia podatku dochodowego, który zasila budżet państwa oraz w pewnym procencie budżety jednostek samorządu terytorialnego.

   Przenoszenie większości akcji spółek komandytowo-akcyjnych do funduszu inwestycyjnego zamkniętego, notabene tworzonego na potrzeby tej transakcji, ma na celu uniknięcie płacenia podatku dochodowego, ponieważ fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

   W listopadzie ubiegłego roku podczas posiedzenia Sejmu uzyskaliśmy informację, że minister finansów podjął działania legislacyjne nakierunkowane na rozwiązanie sytuacji, w której w systemie podatków dochodowych nie mamy w ogóle uwzględnionego opodatkowania spółek osobowych. Zwrócono uwagę na konieczność złamania zasady transparentności takiej spółki, tak żeby ta spółka była dostrzegana w systemie podatków dochodowych.

   Pytanie:

   Na jakim etapie są prace zmierzające do rozwiązania problemu unikania płacenia podatku dochodowego przez spółki kapitałowe wykorzystujące możliwość przekształcenia w spółkę komandytowo-akcyjną, a następnie przenoszące większość akcji spółki komandytowo-akcyjnej do funduszu inwestycyjnego zamkniętego, tworzonego na potrzeby tej transakcji?

   Z wyrazami szacunku

   Posłowie Tadeusz Arkit i Krystyna Poślednia

   Warszawa, dnia 14 maja 2013 r.