Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła Tomasza Garbowskiego oraz grupy posłów w sprawie stanu realizacji umowy ramowej o współpracy między Boliwariańską Republiką Wenezueli a Rzecząpospolitą Polską, przekazaną przy piśmie, SPS-023-17560/13, z dnia 15 maja 2013 r., uprzejmie informuję.

   Zgodnie z uzasadnieniem do wniosku na podpisanie umowy ramowej o współpracy, jej podpisanie zapewniłoby polskim przedsiębiorstwom instytucjonalne ramy prawne do rozwijania współpracy gospodarczej z Boliwariańską Republiką Wenezueli. Umowa mogłaby umożliwić także preferencyjne traktowanie polskich podmiotów przez wenezuelskie firmy państwowe.

   Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi szeroką współpracę międzynarodową, mając na względzie interesy polskiego sektora rolnego. Współpraca obejmuje zarówno działania mające bezpośredni wpływ na poprawę warunków polskiego eksportu (uzgadnianie warunków weterynaryjnych, fitosanitarnych etc., promocja), jak i działania przynoszące korzyści w dłuższym okresie: współpraca instytucjonalna, ekspercka, naukowa, które służą budowaniu prestiżu Polski i polskiego rolnictwa, a równocześnie tworzą sprzyjający klimat do rozwiązywania bieżących problemów we współpracy.

   Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie prowadzi stałej współpracy z partnerem wenezuelskim. W 2008 r., na prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, MRiRW zaproponowało kilka tematów współpracy eksperckiej stronie wenezuelskiej, jednak nie spotkały się one z zainteresowaniem. Kwestie dotyczące współpracy fitosanitarnej omawiane są na bieżąco na forum międzynarodowym, przede wszystkim podczas gremiów Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin i Komisji ds. Środków Fitosanitarnych oraz spotkań szefów regionalnych organizacji ochrony roślin. Z kolei główny lekarz weterynarii podjął uzgodnienia dotyczące warunków eksportu mleka i produktów mlecznych w sierpniu 2012 r. za pośrednictwem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Caracas.

   Liczę, że podpisanie umowy ramowej o współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Boliwariańską Republiką Wenezueli ułatwi prowadzenie działalności polskim przedsiębiorstwom sektora rolno-spożywczego, zainteresowanym współpracą z partnerami wenezuelskimi, zgodnie z deklarowanymi przez strony umowy założeniami. Jednocześnie potwierdzam gotowość Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podległych inspekcji i agencji do podejmowania działań, które okażą się niezbędne do usprawnienia warunków tej współpracy.

   Jednocześnie byłbym wysoce zobowiązany za przekazywanie przez Polsko-Wenezuelską Grupę Parlamentarną wszelkich informacji dotyczących możliwości rozwoju współpracy z partnerami wenezuelskimi przez podmioty polskiego sektora rolno-spożywczego.

   Proszę przyjąć, Panie Marszałku, wyrazy najwyższego szacunku.

   Minister

   Stanisław Kalemba

   Warszawa, dnia 11 czerwca 2013 r.