Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W związku z interpelacją pana posła Tadeusza Arkita oraz pani poseł Krystyny Pośledniej z dnia 3 kwietnia 2013 r. w sprawie nadania osadom ściekowym statusu biomasy (wystąpienie marszałka Sejmu RP z dnia 24 kwietnia 2013 r., znak: SPS-023-17015/13) uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień do podniesionych kwestii.

   Czy ministerstwo planuje wprowadzenie prawnych rozwiązań pozwalających nadać status biomasy w całości osadom ściekowym powstającym w procesie oczyszczania ścieków?

   Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 18 października 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii (Dz. U. Nr 1229) biomasa to: ˝stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji, pochodzące z produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej i leśnej oraz przemysłu przetwarzającego ich produkty, a także części pozostałych odpadów, które ulegają biodegradacji, oraz ziarna zbóż niespełniające wymagań jakościowych dla zbóż w zakupie interwencyjnym określonych w art. 7 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1272/2009 z dnia 11 grudnia 2009 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do zakupu i sprzedaży produktów rolnych w ramach interwencji publicznej (Dz. Urz. UE L 349 z 29.12.2009, str. 1, z późn. zm.) i ziarna zbóż, które nie podlegają zakupowi interwencyjnemu˝.

   Mając na uwadze powyższą definicję, należy zaznaczyć, iż komunalne osady ściekowe są biomasą. W związku z powyższym energię wytworzoną w oparciu o przedmiotowy surowiec należy traktować jako energię z odnawialnego źródła energii.

   Należy zauważyć, iż z uwagi na specyfikę osadów ściekowych (m.in. zawartość metali ciężkich oraz innych substancji nieorganicznych) prezes Urzędu Regulacji Energetyki wymaga udokumentowania stopnia biodegradowalności w czasie procedury wydawania świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

   Ponadto pragnę zauważyć, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) istnieje konieczność wydania nowego rozporządzenia ministra środowiska w sprawie kwalifikacji energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów jako energii z odnawialnego źródła energii. Zawarte w art. 159 ustawy upoważnienie do wydania ww. rozporządzenia daje możliwość kwalifikowania jako energii odnawialnej części energii odzyskanej z termicznego przekształcenia nie tylko zmieszanych odpadów komunalnych, lecz także innych rodzajów odpadów zawierających frakcje biodegradowalne oraz kwalifikowania energii z termicznego przekształcania odpadów we współspalarniach odpadów.

   Ze wstępnych rozmów prowadzonych z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska dotyczących kształtu ww. rozporządzenia wynika, iż rozważana jest możliwość określenia ryczałtowego udziału frakcji biodegradowalnych zawartych w osadach ściekowych. Powyższe oznacza, że wytwórcy energii elektrycznej nie będą musieli każdorazowo wskazywać stopnia biodegradowalności osadów ściekowych.

   Wyrażam przekonanie, iż przedstawione wyjaśnienia stanowią wystarczającą odpowiedź na pytanie zawarte w interpelacji pana posła Tadeusza Arkita oraz pani poseł Krystyny Pośledniej.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu Jerzy Witold Pietrewicz

   Warszawa, dnia 10 maja 2013 r.