Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Izabeli Leszczyny w sprawie zaprzestania od 2014 r. refundowania wynagrodzeń i składek ZUS młodocianych uczniów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, przekazaną wystąpieniem Marszałka Sejmu RP z dnia 11 kwietnia 2013 r., znak: SPS-023-16426/13, przedstawiam poniższe informacje.

   Możliwość refundowania pracodawcom wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych wynagrodzeń za młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.). Zgodnie z art. 12 ust. 6 powołanej wyżej ustawy Ochotnicze Hufce Pracy mogą dokonywać zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z uwzględnieniem wykazu zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 15, do wysokości najniższych stawek określonych w odrębnych przepisach obowiązujących w okresie, za który jest dokonywana refundacja na podstawie umowy zawartej z pracodawcą lub organizacją zrzeszającą pracodawców. Natomiast do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji został przez ustawodawcę upoważniony minister właściwy do spraw pracy.

   Wydane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 12 ust. 8 ustawy rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz. U. Nr 77, poz. 518, z późn. zm.) istotnie pozwala na udzielanie pomocy pracodawcom do dnia 31 grudnia 2013 r., pod warunkiem że realizacja podpisanych w tym czasie umów nastąpi nie później niż do dnia 31 lipca 2016 r.

   Ograniczenie okresu obowiązywania rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania do okresu obowiązywania przepisów rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 traktatu - ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3).

   Obecnie zaś oczekuje się na wydanie przez Komisję Europejską nowych przepisów w sprawie udzielania pomocy publicznej. Resort pracy bezzwłocznie po ukazaniu się tych regulacji rozpocznie prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom, z uwzględnieniem nowych zasad udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom, co umożliwi udzielanie pomocy pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego także w roku 2014 i latach następnych.

   Sekretarz stanu

   Jacek Męcina

   Warszawa, dnia 2 maja 2013 r.