Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z dn. 19 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 235, poz. 1601) koszty wynagrodzeń wypłacanych młodocianym uczniom i koszty składek na ubezpieczenie społeczne są objęte pomocą, czyli refundacją z Funduszu Pracy do 31 grudnia 2013 r., z tym że realizacja podpisanych w tym czasie umów nastąpi nie później niż do dnia 31 lipca 2016 r.

   W związku z powyższym koszty wynagrodzeń i składek ZUS nie będą pokrywane od tego czasu. Również umowy zawarte z uczniami w 2013 r. nie zostaną objęte całkowitą refundacją, ponieważ umowy zawierane są na 36 miesięcy i będą obowiązywać od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2016 r. Natomiast zgodnie z ww. rozporządzeniem okres refundacji został określony jako ostateczny na dzień 31 lipca 2016 r.

   Od pewnego czasu szkolnictwo zawodowe w Polsce zaczyna odradzać się po kilku latach zapomnienia. Podyktowane jest to przede wszystkim niedopasowaniem struktury absolwentów do wymagań rynku pracy. Na rynku brakuje przede wszystkim fachowców.

   Jak podkreślają przedsiębiorcy zatrudniający absolwentów szkół zawodowych, aby dobrze wykształcić ucznia w zdobyciu zawodu, potrzebna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim praktyka. Obecnie większość uczniów szkół zawodowych realizuje praktyki w zakładach rzemieślniczych. Uczniowie są rzetelnie, fachowo i prawidłowo przygotowywani do zawodu w zakładach wyposażonych w najnowsze urządzenia, sprzęt, narzędzia i środki łączności. Podczas nauki zawodu uczniowie mają także bezpośredni kontakt z klientem, przechodząc również szkolenia behawioralne i interpersonalne.

   Zgodnie z rozporządzeniem MPiPS za zapewnienie młodocianym uczniom praktyk zawodowych zakłady otrzymują zwrot wynagrodzenia i składek ZUS, ale, jak pisałam powyżej, przepisy te mają ulec zmianie od 2014 r.

   Uprzejmie proszę Pana Ministra o zwrócenie uwagi na fakt, że zakład zatrudniający pracowników młodocianych ponosi nie tylko koszty wynagrodzenia i składek ZUS. Są jeszcze inne obciążenia, tj. zapewnienie odzieży roboczej, środków czystości, materiałów dydaktycznych, pomocy naukowych, koszty szkoleń BHP, ppoż., badań lekarskich, straty za zniszczenia - nieuniknione w procesie nauki zawodu, a także czas pracodawcy przeznaczony na szkolenie.

   Dlatego też zwrot wynagrodzeń i składek ZUS jest tylko częściowym zwrotem poniesionych kosztów. Jeżeli ta pomoc zostanie zatrzymana i nie będzie wypłacana, to zakłady rzemieślnicze nie będą przyjmowały uczniów młodocianych na praktyczną naukę zawodu, bo obciążenia będą zbyt duże. Nietrudno wyobrazić sobie, jakie straty dla gospodarki to spowoduje, tym bardziej że absolwenci gimnazjów kuszeni są przez naszych zachodnich sąsiadów lepszymi warunkami kształcenia zawodowego.

   Szanowny Panie Ministrze, przedstawiony powyżej problem zgłaszany był wielokrotnie do mojego biura poselskiego przede wszystkim przez przedstawicieli różnych cechów rzemiosł. Także w ich imieniu pragnę zadać Panu Ministrowi następujące pytania:

   1. Czy od 2014 r. Fundusz Pracy rzeczywiście nie będzie refundował wynagrodzeń i składek ZUS młodocianych pracowników pobierających praktyczną naukę zawodu?

   2. Czy ministerstwo pracuje nad wprowadzeniem innego rozwiązania wspomagającego praktyczne przygotowanie uczniów do wykonywania zawodu?

   Z poważaniem

   Poseł Izabela Leszczyna

   Warszawa, dnia 21 marca 2013 r.