Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 5 marca 2013 r. (sygn. SPS-023-14975/13), dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Tadeusza Arkita oraz grupy posłów w sprawie obowiązku sprzątania dróg po zdarzeniach, kolizjach i wypadkach drogowych, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.) do zarządcy drogi należy w szczególności utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą (art. 20 pkt 4 ww. ustawy), jak również wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających (art. 20 pkt 11 ww. ustawy).

   Z informacji przekazanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wynika, że zgodnie z dokumentem pn. ˝Zasady postępowania jednostek ochrony przeciwpożarowej w związku ze zdarzeniami na drogach˝, opracowanym na potrzeby jednostek ochrony przeciwpożarowej realizujących działania ratownicze w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.), w sytuacji gdy zarządca drogi odmówił przybycia na miejsce prowadzonych działań ratowniczych lub odmówił przejęcia terenu objętego działaniem ratowniczym, komendant powiatowy (miejski) PSP powinien poinformować organ nadzorujący zarządcę drogi, iż ww. zarządca nie wykonał ciążących na nim obowiązków ustawowych. Ponadto w takiej sytuacji należy opisać m.in. okoliczności zdarzenia i podać dane przedstawicieli zarządcy drogi, z którymi się kontaktowano. Wystąpienie powinno zostać przekazane do wiadomości zarządcy drogi i komendanta wojewódzkiego PSP.

   W przypadku odmowy przybycia na teren działań przedstawiciela zarządcy drogi, gdy występuje uzasadnione podejrzenie zagrożenia w ruchu drogowym, powiatowe (miejskie) stanowisko kierowania PSP powiadamia przedstawiciela zarządcy drogi o odpowiedzialności, wynikającej z art. 72 Kodeksu wykroczeń w związku z art. 20 ustawy o drogach publicznych.

   Pragnę wskazać, że w powyższym przypadku komendant powiatowy (miejski) PSP może zawiadomić organy Policji o popełnieniu wykroczenia z art. 72 Kodeksu wykroczeń, o czym również informuje komendanta wojewódzkiego PSP.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Stanisław Rakoczy

   Warszawa, dnia 4 kwietnia 2013 r.