Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Działając na podstawie art. 191 i art. 192 regulaminu Sejmu, składamy interpelację poselską do Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie obowiązku sprzątania dróg po zdarzeniach, kolizjach i wypadkach drogowych.

   Stan faktyczny: W ostatnich tygodniach opinia publiczna poznała decyzję podjętą i ogłoszoną przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej o tym, że teraz to zarządca drogi, a nie straż pożarna, która jest przecież służbą ratowniczą, ma być odpowiedzialny za zapewnienie przejezdności drogi. Chodzi głównie o sytuacje, gdy jednostki straży pożarnej podejmują działania ratownicze w obrębie dróg, po których zostają rozbite w wypadkach samochody, ich części bądź też płyny eksploatacyjne. Jak podkreśla się w oficjalnym stanowisku PSP, jeśli zarządca się nie pojawi, strażacy będą wzywać Policję w celu wyegzekwowania tego obowiązku.

   Władze PSP powołują się przy tym na zapisy art. 72 Kodeksu wykroczeń w związku z art. 20 ustawy o drogach publicznych, czyli: ˝Kto wbrew swemu obowiązkowi nie dokonuje odpowiedniego zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze aresztu albo grzywny˝. Zgodnie z ustawą o odpadach to zarządca drogi jest posiadaczem znajdujących się na niej odpadów. Ustawa o drogach publicznych jasno precyzuje, że to na zarządcy spoczywa właściwe utrzymanie nawierzchni drogi, wykonywanie robót interwencyjnych i zabezpieczających. Wedle rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 2011 r. po zakończeniu działań ratowniczych następuje przekazanie terenu właścicielowi, zarządcy, Policji lub straży miejskiej.

   Władze PSP, argumentując swoją decyzję, zwracały uwagę, że wyjazd do usuwania rozbitych pojazdów automatycznie wydłuża czas dojazdu do kolejnego wezwania, w którym może być zagrożone ludzkie życie. Proces usprzątania miejsca wypadków drogowych może też nieść ze sobą spore koszty liczące nawet kilka tysięcy złotych. Nie sposób nie zgodzić się z tego typu argumentacją. Rodzi się jednak problem egzekwowania obowiązku sprzątania dróg po zdarzeniach, kolizjach i wypadkach od zarządców dróg. Rozwiązanie tej kwestii jest istotne z punktu widzenia utrzymania stałej przejezdności, bezpieczeństwa i ładu na polskich drogach.

   Pytania:

   1. Jakie organy odpowiedzialne są wedle obecnie obowiązujących przepisów za utrzymanie czystości i przejezdności na drogach, w sytuacjach gdy zachodzi konieczność uprzątnięcia miejsc wypadków z różnego rodzaju odpadów, w tym wraków samochodów?

   2. W jaki sposób odbywać się ma egzekwowanie wypełniania obowiązków związanych z utrzymaniem stałej przejezdności, bezpieczeństwa i ładu na polskich drogach w kontekście decyzji władz PSP?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Tadeusz Arkit oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 22 lutego 2013 r.