Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Anny Paluch i pana posła Marka Polaka (pismo, znak: SPS-023-11927/12) z dnia 30 listopada 2012 r. w sprawie likwidacji dyspozytorni medycznej w Nowym Sączu przedstawiam poniżej odpowiedź w sprawie.

   Na wstępie należy zwrócić uwagę, iż w myśl art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.) nadzór nad systemem na terenie kraju sprawuje minister właściwy do spraw zdrowia, zaś planowanie, organizowanie, koordynowanie systemu oraz nadzór nad systemem na terenie województwa są zadaniami wojewody. W ramach ww. nadzoru wojewoda sporządza wojewódzki plan działania systemu, który jest następnie zatwierdzany przez ministra zdrowia zgodnie z procedurą określoną w art. 21 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

   Minister zdrowia wystąpił do wojewody małopolskiego z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie planowanych zmian w funkcjonowaniu systemu powiadamiania ratunkowego. Wojewoda małopolski poinformował, iż w związku z realizacją zapisów ˝Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego˝ zatwierdzonego przez ministra zdrowia 14 marca 2011 r. na terenie województwa małopolskiego realizowany jest obecnie projekt utworzenia dwóch skoncentrowanych dyspozytorni medycznych - w Krakowie i Tarnowie - posiadających ogółem 17 stanowisk dyspozytorów medycznych, których zadaniem będzie obsługa zgłoszeń z numeru 999 oraz zgłoszeń przekierowanych z WCPR z obszaru całego województwa małopolskiego. Planowany termin przejęcia przez skoncentrowaną dyspozytornię medyczną w Tarnowie nowosądeckiego rejonu operacyjnego (nr 1211) to 10-31 grudnia 2012 r.

   W opinii wojewody wdrożenie projektu utworzenia skoncentrowanych dyspozytorni medycznych pozwoli na centralizację zarządzania zespołami ratownictwa medycznego na terenie województwa małopolskiego, co ułatwi sprawną koordynację działań ratowniczych na całym jego terenie, pozwalając na efektywniejsze wykorzystanie zasobów systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w celu zabezpieczenia populacji Małopolski w świadczenia medyczne z zakresu ratownictwa medycznego.

   Wprowadzone rozwiązania umożliwią m.in.:

   1) podniesienie bezpieczeństwa na obszarze Małopolski,

   2) efektywne wykorzystanie zasobów,

   3) prowadzenie na bieżąco monitoringu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego,

   4) wprowadzenie jednolitych standardów funkcjonowania ZRM w całym województwie,

   5) bieżący dostęp do informacji o wszystkich ZRM, rozlokowanych na terenie województwa,

   6) wsparcie działań lekarza koordynatora.

   Jednocześnie wojewoda zwrócił uwagę na istotną kwestię związaną z projektem budowy skoncentrowanych dyspozytorni medycznych w Małopolsce. W związku z planowanym wdrożeniem ogólnokrajowego Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) system informatyczny działający w skoncentrowanych dyspozytorniach medycznych w Małopolsce posiada platformę integracyjną służącą do integracji z zewnętrznymi systemami, co umożliwi późniejsze działanie w ramach ogólnopolskiego SWD PRM.

   W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż podobna organizacja systemu powiadamiania ratunkowego występuje w województwie świętokrzyskim, gdzie funkcjonuje jedna skoncentrowana dyspozytornia medyczna na całe województwo, a także w województwie zachodniopomorskim, gdzie są dwie skoncentrowane dyspozytornie medyczne. Wyniki pracy ww. skoncentrowanych dyspozytorni wskazują na poprawę funkcjonowania i dysponowania zespołów ratownictwa medycznego i przynoszą wymierne korzyści dla społeczeństwa, głównie w postaci skrócenia mediany czasów dojazdu zespołów na miejsce zdarzenia nawet od 2 do 5 min (mediana czasu dojazdu wynosić powinna do 5 min w mieście i 15 min poza miastem, maksymalny czas - do 20 min), co potwierdza prawidłowość przyjętego kierunku zmian, który obejmuje już cały kraj. Integracja i centralizacja dyspozytorni medycznych nie zwiększą obciążenia zespołów ratownictwa medycznego wyjazdami - wręcz przeciwnie - zapewnią równomierny rozkład zadań ZRM i ich dyspozycyjność. Powinny też spowodować obniżenie kosztów działania systemu powiadamiania ratunkowego. Wiarygodnej oceny funkcjonowania systemu w województwie małopolskim dokonać będzie można jednak dopiero po pełnym wdrożeniu nowej organizacji.

   Niezależnie od powyższego informuję, iż ostateczna decyzja w zakresie funkcjonowania systemu ratownictwa na terenie województwa należy do wojewody. Minister zdrowia ma prawo zgłaszać zastrzeżenia do przesłanych przez wojewodów planów tylko w takim zakresie, w jakim naruszają one przepisy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i rozporządzeń wykonawczych oraz naruszają dyscyplinę finansową wynikającą z ustawy budżetowej.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Cezary Rzemek

   Warszawa, dnia 4 stycznia 2013 r.