Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! W dniu 3 października br. Pani Minister przedstawiła koncepcję dotacji celowej z budżetu państwa oraz zmian prawnych, które mają zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu dziecku oraz znacznie obniżyć opłaty dla rodziców.

   Aby zrealizować te cele, zaproponowano:

   1) wprowadzenie dotacji celowej dla gmin na zwiększenie liczby miejsc i poprawę warunków wychowania przedszkolnego,

   2) ustawowe ograniczenie wysokości opłat pobieranych od rodziców za świadczenia przedszkolne w przedszkolach publicznych,

   3) zapewnienie możliwości korzystania z przedszkoli niepublicznych, dla których gminy będą zobowiązane przekazywać 100% dotacji na dziecko z budżetu gminy, pod warunkiem, że opłaty i czas świadczonych bezpłatnie usług będą takie same jak ustalone przez radę gminy dla przedszkoli gminnych,

   4) wprowadzenie zasady, że wszystkie zajęcia odbywające się w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w przedszkolach publicznych oraz niepublicznych, otrzymujących dotację w wysokości 100%, będą prowadzone w ramach opłat ustalonych przez radę gminy,

   5) wprowadzenie zasady przy wyliczaniu dotacji na jedno dziecko w przedszkolu niepublicznym polegającej na pomniejszanie wydatków bieżących zapisanych w budżecie gminy o opłaty rodziców, jako zewnętrznego źródła finansowania.

   W związku z przytoczonymi założeniami projektu powstaje szereg wątpliwości co do sposobu naliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych zgodnie z art. 90 ust 2b ustawy o systemie oświaty.

   Przedstawiciele samorządów gminnych zwracają także uwagę na to, że 100-procentowa dotacja dla przedszkoli niepublicznych niweczy działania gmin, które szukając obniżenia kosztów prowadzenia przedszkoli, podjęły trudne kroki i przekształciły przedszkola gminne w niepubliczne lub na terenie gminy powstały przedszkola niepubliczne prywatne.

   Z analiz przedstawionych przez samorządy wynika, że planowane w projekcie zmiany, o ile są korzystne dla rodziców i gmin prowadzących przedszkola publiczne, o tyle będą niekorzystna w skutkach finansowych dla gmin, które będą zobowiązane dotować przedszkola niepubliczne stawką 100%.

   1. Czy w związku z powyższym zostały wykonane symulacje finansowe wpływu planowanych zmian na wydatki z budżetów gmin?

   2. Czy w nowych przepisach zostaną ustalone niebudzące wątpliwości zasady co do sposobu naliczania dotacji gminnej dla przedszkoli niepublicznych?

   3. Czy dotacja celowa z budżetu państwa - jest przyznawana na każdego przedszkolaka dla samorządu - będzie rozumiana jako zewnętrzne źródło finansowania, jak opłaty rodziców?

   4. Jeśli dotacja celowa jest zewnętrznym źródłem finansowania, to czy przy wyliczaniu dotacji dla przedszkola niepublicznego można będzie pomniejszyć wydatki bieżące o tę dotację, podobnie jak to zostało zaplanowane odnośnie do opłat rodziców?

   5. Czy w kwocie dotacji wyliczonej dla przedszkola niepublicznego będzie zawarta dotacja celowa?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Krystyna Poślednia

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 15 listopada 2012 r.