Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Jesienią 2012 r. pojawiła się idea reorganizacji Straży Granicznej na południu Polski. Planowane działania te jednak są sprzeczne z ustaleniami zespołu powołanego do opracowania ˝Założeń wieloletniej koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej (2009-2015)˝.

   Zatwierdzone przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji pana Grzegorza Schetynę założenia przyjmowały, iż docelowo zostanie utworzony dla granicy z Republiką Czeską na bazie Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej im. Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i części Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej: Śląski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Kłodzku. W związku z powstaniem oddziału miała zostać zniesiona komenda oddziału w Raciborzu (Śląski Oddział Straży Granicznej), jeśli chodzi o Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu - miał pozostać bez zmian.

   Wyżej wymienionej idei przyświecało założenie, że na granicy z jednym państwem funkcjonować będzie jeden oddział Straży Granicznej (na granicy z RFN Nadodrzański Oddział SG, na granicy z Czechami Śląski Oddział SG z siedzibą w Kłodzku, na granicy ze Słowacją Karpacki Oddział SG).

   W konsekwencji realizacja skoordynowanego procesu przekształceń w oparciu o kierunki przekształceń i rozwoju formacji została poczyniona: stopniowe zmniejszanie liczby placówek Straży Granicznej; zwalnianie obiektów ulokowanych w bezpośrednim sąsiedztwie linii granicy państwowej RP na odcinku służbowej odpowiedzialności Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej: sukcesywne zwiększanie obecności funkcjonariuszy oddziału na terytorium kraju; dostosowywanie infrastruktury Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej do zadań formacji; przesunięcia kadrowe funkcjonariuszy z jednostek przekształcanych do jednostek organizacyjnych oddziału; dążenie do jak najlepszego wykorzystania zasobów kadrowych, posiadanego sprzętu technicznego oraz majątku oddziału.

   Szanowny Panie Ministrze! W tym samym roku (2009) powstała wieloletnia koncepcja funkcjonowania Straży Granicznej w latach 2009-2015. Dokument został opracowany w oparciu o ustalenia oraz uzgodnienia specjalnie powołanego kolejnego zespołu, składającego się z funkcjonariuszy Straży Granicznej. Istotą dokumentu było określenie kierunków rozwoju systemu ochrony odcinków granicy państwowej RP stanowiących granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i strefy Schengen, rozlokowanie placówek i/lub grup zamiejscowych Straży Granicznej na terytorium kraju, przedstawienie ramowego harmonogramu przekształceń infrastruktury Straży Granicznej, uwzględniającego planowane inwestycje w latach 2009-2015, sposobu monitorowania i ewaluacji procesu wdrażania wieloletniej koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej, powiązanego z planowaniem rzeczowo-finansowym i realizacją planu rzeczowo-finansowego, trybem wprowadzania korekt w wieloletniej koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej oraz listą aktów prawnych, których nowelizacja będzie konieczna w związku z wdrażaniem kierunków działania i rozwoju formacji.

   Następnym dokumentem są zatwierdzone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 11 października 2010 r. propozycje zmian organizacyjnych Straży Granicznej na południu RP w odniesieniu do dotychczasowych rozwiązań przyjętych w ˝Założeniach wieloletniej koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej (2009-2015)˝ oraz w ˝Koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej w latach 2009-2015˝. Najważniejszym postanowieniem ww. założeń było odroczenie podjęcia decyzji o reorganizacji na południowej granicy do końca 2012 r.

   Obecnie rozważane różne koncepcje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Komendzie Głównej Straży Granicznej, pomimo niewystąpienia żadnych nowych przesłanek mogących mieć wpływ na zmianę lokalizacji oddziału w Kłodzku i oddziału w Nowy Sączu lub zlikwidowanie ich, niepokoją funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, ich rodziny oraz mieszkańców województwa dolnośląskiego i małopolskiego.

   Panie Ministrze, w związku z przedstawionymi wyżej faktami prosimy o powrót do wcześniejszych wypracowanych stanowisk oraz ustaleń zawartych w ˝Założeniach wieloletniej koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej (2009-2015)˝ i ˝Koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej w latach 2009-2015˝, a tym samym utworzenie dla granicy z Republiką Czeską na bazie Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej im. Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i części Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Kłodzku oraz na granicy ze Słowacją - Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

   Ponadto zwracamy się do Pana Ministra z pytaniami:

   1. Jakie są plany Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odnośnie do oddziałów Straży Granicznej na południu Polski?

   2. Dlaczego rozważane są ponownie różne koncepcje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Komendzie Głównej Straży Granicznej reorganizacji struktury Straży Granicznej na południowej granicy naszego kraju pomimo niewystąpienia żadnych nowych przesłanek mogących mieć wpływ na zmianę lokalizacji oddziału w Kłodzku lub zlikwidowanie go w ogóle?

   3. Jakie przesłanki stoją za anulowaniem zatwierdzonych dokumentów przez urzędującego w latach 2007-2009 wiceprezesa Rady Ministrów i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny?

   Z poważaniem

   Poseł Monika Wielichowska oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 12 listopada 2012 r.