Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W dokumencie przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 27 czerwca 2012 r. ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego - działania realizowane w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2011 r. oraz rekomendacje na rok 2012˝ w rozdziale 5.3 Rowerzyści i motorowerzyści na stronie 80 zawarta jest informacja, że w roku 2011 liczba zabitych rowerzystów na polskich drogach wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o 13%.

   W roku 2011 w 1854 wypadkach spowodowanych przez rowerzystów zginęło 143 osoby, a 1776 osób zostało rannych.

   Istotnym czynnikiem, który zmienił sytuację rowerzystów w roku 2011, była uchwalona w dniu 01.04.2012 r. zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 92, poz. 530).

   Zmiana, która weszła w życie 21 maja 2011 r., wprowadziła istotne zmiany zasad poruszania się rowerzystów po drogach publicznych, m.in. możliwość wyprzedzania wolno poruszających się pojazdów przez rowerzystów w prawej strony, możliwość jazdy parami przez rowerzystów, obowiązek ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną. Zmiany te były w trakcie ich procedowania w sejmie i po uchwaleniu zmiany ustawy bardzo mocno reklamowane w środkach masowego przekazu, zwłaszcza wobec zbliżających się wyborów parlamentarnych, zatem zarówno kierujący pojazdami, jak i rowerzyści byli świadomi zmian, jakie zaszły w przepisach o ruchu drogowym.

   Szczególnie niebezpieczne sytuacje zdarzają się na krętych drogach, poza terenem zabudowanym, na których jadący parami rowerzyści zmuszają jadących za nimi kierujących pojazdami silnikowymi do gwałtownego hamowania lub wymijania i zmiany pasa ruchu, czego skutkiem są kolizje z pojazdami jadącymi z przeciwnego kierunku lub najechania na tył gwałtownie hamującego pojazdu przez kolejny pojazd. Należy przy tym podkreślić, że szkody wynikłe z takich zdarzeń drogowych obciążają zazwyczaj kierujących pojazdami, bo rowerzyści nie posiadają ubezpieczenia w stosownej wysokości.

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na poniższe pytania:

   1. Czy zostanie przeprowadzona dokładniejsza analiza przyczyn tak wysokiego wzrostu wypadków, w następstwie których poniósł śmierć rowerzysta?

   2. Czy zostaną podjęte działania mające na celu wyodrębnienie zapisów ustawy prowadzących do najbardziej ryzykownych sytuacji na drodze w celu ich zmiany?

   3. Czy i kiedy stosowny projekt ustawy zostanie przedłożony Sejmowi?

   Poseł Anna Paluch

   Warszawa, dnia 25 października 2012 r.