Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W związku z interpelacją pana Ryszarda Galli, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz grupy posłów, z dnia 19 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu rozliczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjentów nieubezpieczonych leczonych w szpitalach psychiatrycznych, która została przesłana przy piśmie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 grudnia 2011 r. (znak: SPS-023-603/11), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

   Pragnę poinformować, że zadania z zakresu określania jakości i dostępności oraz analizy kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie niezbędnym dla prawidłowego zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przeprowadzania konkursów ofert, rokowań i zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a także monitorowania ich realizacji i rozliczania, zgodnie z przepisem art. 97 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), należą do kompetencji Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast zgodnie z art. 107 ust. 5 do zadań dyrektora OW NFZ należy m.in. efektywne i bezpieczne gospodarowanie środkami finansowymi oddziału oraz zawieranie i rozliczanie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

   Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że planowanie środków na poszczególne zakresy świadczeń w ramach planu finansowego oddziału wojewódzkiego należy do kompetencji dyrektora tego oddziału. Również w zakresie kompetencji dyrektora oddziału wojewódzkiego funduszu leży, zgodnie z art. 124 ust. 5 ww. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, możliwość dokonywania przesunięć w ramach kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w planie finansowym tego oddziału.

   Ponadto uprzejmie informuję, że kwestię finansowania leczenia osób innych niż ubezpieczeni reguluje art. 13, art. 97 ust. 3 pkt 2a i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) oraz rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 10 października 2011 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 225, poz. 1355).

   Podstawą rozliczenia wykonanych świadczeń jest umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej podpisana pomiędzy świadczeniodawcą i Narodowym Funduszem Zdrowia. Zgodnie z obowiązującymi zasadami świadczenia zrealizowane na rzecz świadczeniobiorców, niezależnie od statusu ubezpieczenia, rozliczane są w ramach jednego limitu umowy.

   Uwzględniając powyższe, w związku z interpelacją pana posła Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o przedstawienie stanowiska w przedmiotowej sprawie.

   Odnosząc się do kwestii dotyczącej wysokości kontraktów na świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, dyrektor Opolskiego OW NFZ poinformował, że rok 2008 był pierwszym rokiem, w którym Narodowy Fundusz Zdrowia przejął obowiązek finansowania świadczeń udzielonych na rzecz nieubezpieczonych. W związku z tym, mając na uwadze właściwą realizację przedmiotowego zadania, Opolski OW NFZ, przygotowując merytoryczne podstawy kontraktowania świadczeń na rok 2008, uwzględnił w proponowanej świadczeniodawcom wysokości kontraktów wzrost środków na sfinansowanie świadczeń na rzecz osób nieubezpieczonych z otrzymanej z tego tytułu dotacji z budżetu państwa.

   Dane dotyczące wartości kontraktów w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, zawartych w latach 2007-2010 z Samodzielnym Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychiczne Chorych w Branicach oraz Wojewódzkim Specjalistycznym Zespołem Neuropsychiatrycznym w Opolu, przedstawiają tabele nr 1 i 2 (w załączeniu)*).

   Z przedstawionych danych wynika, że wysokość kontraktów zawieranych z wyżej wymienionymi świadczeniodawcami rośnie w kolejnych latach. Ponadto udział wartości zrealizowanych świadczeń na rzecz pacjentów nieubezpieczonych w wartości świadczeń zrealizowanych i zapłaconych utrzymuje się na zbliżonym poziomie - tabele nr 3 i 4 (w załączeniu)*).

   Dyrektor Opolskiego OW NFZ poinformował również, w odniesieniu do kwestii dotyczącej dotacji z budżetu państwa na leczenie w szpitalach psychiatrycznych osób nieubezpieczonych, że oddział nie ma oszczędności z tytułu otrzymanej dotacji, gdyż nie jest ona wyższa od zapłaconych świadczeniodawcom należności za świadczenia zrealizowane na rzecz nieubezpieczonych, a to z kolei wynika z procedury jej uruchamiania i rozliczania.

   Odnosząc się do kwestii przewidywanego wzrostu nakładów na lecznictwo psychiatryczne, wynikającego również z założeń ˝Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego˝, dyrektor oddziału poinformował, że kontraktowanie świadczeń na rok 2012 w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień przeprowadzono w oparciu o plan zakupu świadczeń, z uwzględnieniem prognozowanego poziomu wykonania świadczeń w roku 2011 (opartego o dane przedstawione przez świadczeniodawców w raportach statystycznych), rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień i zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, zapotrzebowania na poszczególne zakresy świadczeń oraz wysokości dostępnych środków finansowych przeznaczonych na przedmiotowe świadczenia w planie finansowym Opolskiego OW NFZ.

   Dane dotyczące wartości zawartych przez Opolski OW NFZ umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w poszczególnych latach wraz z ugodami za świadczenia ponad limit przedstawiają się następująco:

Rok Wartość środków - w złotych
2007 39 324 668,27
2008 50 196 246,47
2009 54 566 498,65
2010 55 771 157,57
2011*) 55 376 706,55

*) rok 2011 jest w trakcie rozliczenia, w związku z czym
dane za ten rok nie są w pełni porównywalne

   W roku 2012 na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień przeznaczono kwotę 58 508 248,35 zł i jest ona wyższa od ubiegłorocznych środków na ten cel o 3 131 541,80 zł, tj. o prawie 6%.

   Odnosząc się do kwestii realizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ˝Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego˝, dyrektor Opolskiego OW NFZ poinformował, że jednym z priorytetów zdrowotnych przyjętych do realizacji zarówno w roku 2011, jak i w roku 2012 jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej niezbędnej do funkcjonowania w środowisku społecznym, rodzinnym jak i zawodowym, rozwoju środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej, rozwoju ambulatoryjnych i dziennych form opieki psychiatrycznej, zwiększenie dostępu do świadczeń leczenia uzależnień, zwiększenie dostępu do świadczeń opieki psychiatrycznej skierowanej do dzieci i młodzieży.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Jakub Szulc

   Warszawa, dnia 27 stycznia 2012 r.