Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracamy się z prośbą do o wyjaśnienie w ramach nadzoru sposobu rozliczenia przez NFZ pacjentów nieubezpieczonych leczonych w szpitalach psychiatrycznych.

   Do 31 grudnia 2007 r. koszty świadczeń udzielonych pacjentom nieubezpieczonym na podstawie art. 10 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 11 poz. 535, z późn. zm.) szpitale miały rozliczane bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia - Biuro Rozliczeń Międzynarodowych. Od 1 stycznia 2008 r. obowiązek rozliczania tych świadczeń przeszedł na NFZ i jego oddziały.

   Finansowanie tych świadczeń odbywa się na podstawie odrębnej dotacji z budżetu państwa. Szpitale oraz NFZ sporządzają miesięczne sprawozdania z udzielanych świadczeń.

   NFZ swój obowiązek rozliczenia realizuje w ten sposób, że koszty świadczeń dla nieubezpieczonych włączył w podstawowy kontrakt szpitala i świadczenia te są rozliczane w pierwszej kolejności, a leczenie pacjentów ubezpieczonych powoduje tzw. nadwykonania, których fundusz nie rozlicza, twierdząc, że nie ma środków.

   Od 2008 r. kontrakty na leczenie w psychiatrii nie uległy zwiększeniu, natomiast rośnie liczba osób nieubezpieczonych i jednocześnie rosną nadwykonania.

   Przykład - szpital w Branicach:

   - 2007 r. - wartość kosztów leczenia nieubezpieczonych 250 924,36 zł; nadwykonań - 0;

   - 2009 r. - wartość kosztów leczenia nieubezpieczonych 1 132 666,75 zł; wartość nadwykonań - 967 tys. zł;

   - 2010 r. - wartość kosztów leczenia nieubezpieczonych 1 263 079,50 zł; wartość nadwykonań - 1028 tys. zł;

   - do XI 2011 r. - wartość kosztów leczenia nieubezpieczonych 1 088 962,90 zł; wartość nadwykonań - 712 tys. zł.

   W Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym w Opolu sytuacja jest podobna.

   Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 10 października 2011 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej szczegółowo określa zakres dotacji oraz sposób jej rozliczenia.

   Prosimy o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Dlaczego Narodowy Fundusz Zdrowia uznał, że dotacja z budżetu państwa na leczenie osób nieubezpieczonych upoważnia go do zmniejszenia finansowania świadczeń psychiatrycznej opieki zdrowotnej, a kontrakty nie wzrosły z tego tytułu?

   2. Skoro dotacja na leczenie osób nieubezpieczonych przeznaczona jest przez NFZ na ˝podreperowanie˝ podstawowego planu finansowego psychiatrii, to jakie świadczenia są finansowane przez NFZ z uzyskanych ˝oszczędności˝?

   3. Dlaczego w planie finansowym nakłady przewidziane na lecznictwo psychiatryczne zamiast rosnąć (jak w innych świadczeniach finansowanych przez NFZ; wzrost nakładów na psychiatrię wynikał również z założeń ˝Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego˝) maleją?

   Z poważaniem

   Poseł Ryszard Galla

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 19 grudnia 2011 r.