Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 15 czerwca 2012 r. (sygn. SPS-023-5537/12), dotyczącego interpelacji posłów na Sejm RP pani Barbary Bubuli oraz pani Anny Paluch w sprawie usunięcia przez rząd zagrożeń braku sygnału naziemnej cyfrowej TV w górzystych obszarach Małopolski, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. Nr 153, poz. 903) prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej został zobowiązany do dokonania zmian w przedmiocie rezerwacji częstotliwości dla multipleksu nr 1 (MUX1), multipleksu nr 2 (MUX2) oraz multipleksu nr 3 (MUX3).

   W decyzjach: nr DZC-WTV-5157-16/11 (3) z dnia 30 września 2011 r., nr DZC-WTV-5157-15/11 (6) z dnia 30 września 2011 r., nr DZC-WTV-5157-14/11 (3) z dnia 31 października 2011 r. uaktualnione zostały m.in. harmonogramy włączania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). W harmonogramach wskazane zostały terminy włączeń emisji cyfrowych na poszczególnych obszarach wykorzystywania częstotliwości.

   Obowiązujące harmonogramy wdrażania NTC w ramach MUX1, MUX2 zostały opublikowane na rządowej stronie www.cyfryzacja.gov.pl.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, iż Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził w oparciu o bazę działających i planowanych do uruchomienia stacji nadawczych analizę potencjalnych problemów z pokryciem całego terytorium Polski sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej. Zostały wytypowane miejsca krytyczne, w których dostępność sygnału multipleksu powinna zostać zweryfikowana pomiarowo. Rozpoczęcie akcji pomiarowej planowane jest w najbliższym czasie. Analiza otrzymanych w ten sposób wyników będzie podstawą działań korekcyjnych obecnie funkcjonującej sieci nadawczej i ewentualnie stanowić będzie punkt wyjścia do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia obywatelom dostępu do telewizji publicznej w miejscach, gdzie odbiór telewizji naziemnej jest szczególnie utrudniony.

   Niezależnie od powyższego informuję, iż Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji prowadzi cykliczne badania w celu uzyskania informacji na temat przygotowania gospodarstw domowych do procesu cyfryzacji. W kolejnym planowanym badaniu szczególny nacisk zostanie położony na pytania dotyczące możliwości finansowych gospodarstw domowych odnośnie do dostosowania odbiorników do odbioru telewizji naziemnej w technologii cyfrowej. Uzyskane informacje pozwolą na dokonanie oceny potrzeby udzielenia wsparcia osobom korzystającym wyłącznie z naziemnej telewizji analogowej i znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, a także ewentualnego zakresu tej pomocy i warunków jej udzielenia.

   Odnosząc się do kwestii zapewnienia ciągłości sygnału TVP w procesie przełączania z MUX1 na MUX 3, podkreślić należy, iż w interesie społecznym jest, aby proces migracji Telewizji Polskiej SA z MUX1 do MUX3 odbywał się możliwie niezauważalnie i bez szkody dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z powyższym prezes UKE jako organ odpowiedzialny za efektywną, czyli skuteczną, gospodarkę widmem częstotliwości przeznaczył na potrzeby procesu migracji Telewizji Polskiej SA z MUX1 do MUX3 stosowny zapasu czasu niezbędny do tego, aby zagwarantować odbiorcom ciągłość odbioru programów telewizyjnych nadawcy publicznego w trakcie migracji z MUX1 do MUX3. Zasoby częstotliwości dedykowane dla MUX1 zostały oddane do dyspozycji Telewizji Polskiej SA do dnia 27 kwietnia 2014 r., bowiem możliwość uruchamiania emisji DVB-T w ramach MUX3 zaistnieje dopiero po uwolnieniu zasobów częstotliwości obecnie wykorzystywanych na cele nadawania programów w technice analogowej.

   Należy podkreślić, iż proces ˝przenoszenia˝ emisji programów nadawcy publicznego z MUX1 do MUX3 jest dużym wyzwaniem techniczno-inżynierskim, dlatego odpowiedni margines czasowy, jaki został zapewniony Telewizji Polskiej SA w ramach rezerwacji na MUX1, z pewnością będzie mieć wpływ na powodzenie procesu migracji.

   Odnosząc się natomiast do kwestii inwestycji technicznych w obszarach z utrudnionym odbiorem sygnału NTC, wskazać należy, iż prezes UKE prowadzi w tej sprawie intensywne rozmowy z nadawcami komercyjnymi funkcjonującymi w ramach MUX2, operatorem infrastruktury telekomunikacyjnej, tj. spółką Emitel sp. z o.o., oraz Telewizją Polską SA. Ponadto prezes UKE dostał również zapewnienie od samorządów lokalnych o ich gotowości do wsparcia finansowego procesu uzupełniania braków w pokryciu sygnałem NTC rejonów górskich i podgórskich. Na chwilę obecną jest zbyt wcześnie, aby składać wiążące opinie w tej sprawie.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Igor Ostrowski

   Warszawa, dnia 9 lipca 2012 r.