Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Informacja ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej na temat realizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego ˝Program ochrony brzegów morskich˝ w 2011 r. (druk nr 305) wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 359).


Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie przedłożonego przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej dokumentu zawartego w druku sejmowym nr 305 z dnia 28 marca 2012 r. ˝Informacja na temat realizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego 'Program ochrony brzegów morskich'˝, dotyczącego realizacji w roku 2011 wymogów ustawy z dnia 28 marca 2003 r. (Dz. U. Nr 67, poz. 621).

    Jako państwo musimy chronić brzegi morskie i oceniamy, że w roku 2011 czynione to było bardzo dobrze. Zakres działań to zasilanie brzegów morskich, budowa i remont trwałych umocnień oraz monitoring. Realizatorami tych zadań są urzędy morskie w Gdyni, Słupsku i Szczecinie. Za panią minister przypomnę, że na ˝Program ochrony brzegów morskich˝ w 2011 r. przeznaczono środki finansowe w wysokości 54 805 tys. zł i że jeśli chodzi o plan rzeczowy w zakresie ochrony brzegów morskich, to w 2011 r. został on zrealizowany w 100%, co oceniamy również bardzo dobrze. Kwota ta została wykorzystana w 98%, a kwestia różnicy wynoszącej 2%, wynikającej z oszczędności i sposobu końcowego rozliczenia, została wyjaśniona. Uważamy, że jest to bardzo gospodarskie podejście. Oczywiście w realizację projektów - mówię o tym gwoli przypomnienia - w perspektywie wieloletniej zaangażowane są dużo większe środki, a podejście do problemów w perspektywie wieloletniej także oceniane jest przez nas bardzo pozytywnie.

    Po analizie zakresu i efektów wykonanych prac, sposobu ich prowadzenia, wykorzystania środków stwierdzamy, że ochrona polskich brzegów morskich w 2011 r. prowadzona była zgodnie z założeniami programu zawartego w ustawie z dnia 28 marca 2003 r. Prace te oceniamy jako prowadzone systemowo, metodycznie, zgodnie z założonymi terminami. Bardzo terminowe jest również prowadzenie rozliczeń finansowych inwestora z wykonawcami prac, co nie zawsze tak dobrze wychodzi, co widać, jeżeli popatrzymy na problemy związane chociażby z budową autostrad. Z przedstawionej informacji wyłania się także obraz bardzo dobrej współpracy strony rządowej z samorządami w ramach ochrony brzegów morskich.

    Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w swojej informacji przedstawił również załącznik, harmonogram planowanych zadań w ramach ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o ustanowieniu programu wieloletniego ˝Program ochrony brzegów morskich˝ na rok 2012. Są to zadania będące w dużej części kontynuacją działań z lat poprzednich, w dużej mierze są w chwili obecnej w trakcie realizacji. Takie podejście również oceniane jest przez nas bardzo pozytywnie, ponieważ świadczy o tym, że jest to projekt, który cały czas trwa i cały czas systemowo chroni brzegi morskie.

    Udokumentowanie działań Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w zakresie wykonanych prac również oceniamy bardzo pozytywnie jako udokumentowanie merytoryczne, kompletne. Widać w tym rzeczywiście kompletność i wielotorowość w podejściu do problemu. To też jest bardzo pozytywnym aspektem.

    W związku z powyższym w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wnoszę, aby Wysoki Sejm raczył przyjąć przedstawiony przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej dokument: Informacja na temat realizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego ˝Program ochrony brzegów morskich˝ w 2011 r., zawarty w druku nr 305. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk - Wystąpienie z dnia 15 czerwca 2012 roku.


55 wyświetleń

Zobacz także: