Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, ustawy o prokuraturze oraz ustawy o ustroju sądów powszechnych (druk nr 379).


Poseł Krzysztof Kwiatkowski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Panie, Panowie Posłowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, ustawy o prokuraturze oraz ustawy o ustroju sądów powszechnych.

    Wniesiony przez posłów z klubu ruchu poparcia Janusza Palikota projekt, bardzo szczegółowo przedstawiony przez przedstawiciela wnioskodawców pana posła Andrzeja Rozenka - dziękuję za tak szczegółowe i pogłębione przedstawienie intencji wnioskodawców - a zawarty w druku sejmowym nr 379, jest projektem ważnym i istotnym. Cieszę się, że on wpłynął, ponieważ stanowi okazję do merytorycznej dyskusji nad przedmiotem proponowanych zmian.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska przywiązywał i przywiązuje dużą uwagę do tej niezwykle ważnej społecznie i niezwykle delikatnej problematyki, jaką jest dziedzina prawa karnego, a w szczególności jej część dotycząca postępowań przygotowawczych.

    Przedmiotowy projekt zakłada zmiany m.in. artykułów 310, 310a w Kodeksie postępowania karnego - zmiany te dotyczą terminów, w których powinno być ukończone śledztwo, ograniczenia ich czasu, sytuacji, w których osoba może mieć status podejrzanego, oraz odszkodowania za niesłuszne postawienie zarzutów albo oskarżenie. Dodatkowo projektowana regulacja przewiduje zmiany między innymi artykułów 12, 68, 70, 72, 73, 76, 83 i 83a ustawy o prokuraturze w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów oraz utworzenie wydziałów do spraw nadzoru nad postępowaniami przygotowawczymi i czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi w sądach okręgowych.

    Nie przez przypadek przywołałem zakres przedmiotowej zmiany, bo terminy określające zakończenie postępowania przygotowawczego, zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów, czynności operacyjno-rozpoznawcze to tematy od zawsze wywołujące wyjątkowo ożywioną dyskusję, której często towarzyszą emocje. Niewątpliwie towarzyszy jej też wspólna troska o to, co zrobić, żeby działania i praca prokuratorów były lepsze, bardziej skuteczne w zakresie realizacji misji prokuratury jako organu ochrony prawnej obywateli.

    Muszę zauważyć w obecności przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, że propozycja legislacyjna, którą nam przedstawiono, na dzień dzisiejszy konkuruje z propozycjami zmian w tym zakresie zawartymi w projektach ustawy nowelizacyjnej przygotowanej przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, która pracuje przy ministrze sprawiedliwości pod kierunkiem prof. Zolla. Na uwagę zasługuje również fakt, iż Kodeks postępowania karnego, jako trzon procedury karnej, jak również ustawa o prokuraturze były już nowelizowane kilkadziesiąt razy, co może nieść za sobą zagrożenie, że za którymś razem te zmiany przekształcą się w nie do końca uporządkowany zbiór norm porządku prawnego.

    Aby uniknąć takiej sytuacji, w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wnoszę o przekazanie przedmiotowego projektu nowelizacji do prac w odpowiednich komisjach w celu wypracowania wspólnego stanowiska w kwestiach objętych nowelizacją. Dziękuję bardzo.



Poseł Krzysztof Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 23 maja 2012 roku.


26 wyświetleń