Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Ewa Malik:

    Panie Marszałku! Szanowni Państwo! W dzisiejszym oświadczeniu poselskim pragnę w imieniu moich wyborców zaprotestować przeciwko złemu traktowaniu społeczeństwa przez rząd w Polsce poprzez wprowadzanie ustaw w ich opinii niekorzystnych, szkodliwych i w trybie niemającym nic wspólnego ze standardami demokratycznymi.

    W państwach Unii Europejskiej, gdzie takie standardy obowiązują, nikt nie przeprowadza poważnej reformy emerytalnej w ciągu kilku tygodni i bez poważnych konsultacji społecznych. Nikt nie obraża tych, którzy z mocy prawa są czasem jedynym gwarantem obrony praw obywatelskich, prawa do godnej pracy i płacy, a, jak się teraz okazuje, także prawa do godziwej emerytury. Mam na myśli, rzecz jasna, związki zawodowe, które w Polsce działają legalnie. Te związki zawodowe NSZZ ˝Solidarność˝ i OPZZ, a także inne, które manifestują brak zgody w dobrze pojętym interesie Polaków na mechaniczne wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet aż o 7 lat, dla rolniczek nawet o 12 lat, dla mężczyzn o 2 lata, zostały dziś potraktowane przez polskie organy władzy jak pętaki. Tego określenia wobec nich użył zresztą premier polskiego rządu w sali sejmowej. Ku zdumieniu społeczeństwa ich przedstawiciele nie mają prawa nawet przysłuchiwać się ważnym obradom Sejmu i Senatu, które między innymi dziś podejmują jedne z najważniejszych decyzji w sprawie reformy emerytalnej.

    Arogancja i lekceważenie wobec tych przedstawicieli społeczeństwa ze strony najpierw pani marszałek, która nie wpuściła delegacji NSZZ ˝Solidarność˝ na galerię Sejmu 11 maja, a dziś pana marszałka Senatu, który zachował się podobnie wobec reprezentantów strony społecznej, doszła zenitu, urosła także do poziomu absurdu. Oto władza w parlamencie przestraszyła się własnego społeczeństwa w osobach przedstawicieli związków zawodowych. Zastanawiam się, czy kolejnym gestem lekceważenia społeczeństwa ze strony tej władzy może być zmiana przepisów w ustawie o związkach zawodowych. Czy rządząca Platforma Obywatelska w następnym swoim szkodliwym i aroganckim, jak sądzą moi wyborcy, kroku posunie się do niszczenia siły związków zawodowych w zakładach pracy poprzez ograniczanie ich prawa do obrony pracowników. Czy kolejnym projektem będzie projekt ustawy o wyprowadzeniu związków zawodowych z zakładów pracy? Przecież już gołym okiem widać, że rząd stoi po stronie pracodawców, i to tych najbardziej zaopatrzonych we wszelki kapitał, a stronę społeczną się marginalizuje, co widać szczególnie, gdy zajrzy się do protokołów Komisji Trójstronnej oraz przy ocenie skuteczność jej działań. Czy to wszystko oznacza, że rządzący przez swoje decyzje chcą doprowadzić do wyjścia społeczeństwa na ulice? Czy chcą konfrontacji na ulicy? Czy może chcą doprowadzić do zastosowania rozwiązań siłowych wobec protestujących - protestujących z powodu niesprawiedliwości i ogromnego zawodu, jaki sprawiła im rządząca Platforma Obywatelska? W krajach o dużym stażu demokracji bez pogłębionej merytorycznej analizy sytuacji demograficznej, bez dogłębnej debaty społecznej, nikt jak dotąd nie skazał kobiet, bardzo często pracujących w ciężkich warunkach, na tak długi okres oczekiwania na emeryturę, do 67. roku życia. Przez całe lata istniał w Polsce silnie zakorzeniony, stabilny system emerytalny, istniały prawa mocno utrwalone w świadomości Polaków, które stanowiły solidny filar wiary Polaków w gwarancję godziwego życia w wieku poprodukcyjnym, kiedy człowiek niejednokrotnie potrzebuje opieki bliskich, bo sam nie radzi sobie. Swą szaloną ustawą rozwialiście właśnie wszelką nadzieję Polaków na to, że za uczciwą pracę należy się godziwy byt na starość, że państwo o nich się zatroszczy. Objęliście władzę i po 5 latach złych rządów pozbawiliście właśnie Polaków nadziei na pracę i bezpieczeństwo. Dziś państwo kierowane przez liberalne rządy PO-PSL skazuje Polaków na bardzo niepewny byt, na utratę świadczeń gwarantujących przeżycie, na przymus pracy praktycznie do śmierci albo na emigrację zarobkową. (Dzwonek)

    Już kończę, panie marszałku, jeszcze momencik.

    A przy tym pracy nie ma, próżnio pytać, jak w obecnej, fatalnej pod względem ekonomicznym, sytuacji w Polsce mają się utrzymać niezamożne rodziny, skoro rząd nie poszerza rynku pracy, a z każdym miesiącem narasta niebezpiecznie poziom bezrobocia i inflacji.

    Panie premierze, dlaczego z takim uporem serwuje pan Polakom tak fatalną ustawę emerytalną, wysyła ich na poniewierkę, skazuje na niepewny byt i marny koniec życia, a wobec tych, którzy postanowili zaprotestować przeciwko waszym szkodliwym i absurdalnym projektom w różnych dziedzinach życia, stosujecie na początek łamanie dobrego obyczaju w parlamencie, a w kolejnym kroku być może nadużyjecie już swoich praw? Bardzo was proszę o głęboką refleksję nad tym, co obecnie dzieje się w Polsce, bo mam wrażenie, że żyjecie już jakby pod kloszem, wyalienowani ze społeczeństwa, a to prosta droga do zatracenia. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Ewa Malik - Oświadczenie z dnia 23 maja 2012 roku.


105 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Ewa Malik - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu dla ochrony...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Malik - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Malik - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy