Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 318).


Poseł Jerzy Rębek:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Otóż pytania powtarzały się. Rodzi się taka obawa, czy ten zapis w jakiś sposób nie ograniczy praw obywateli do głosowania w trakcie drugiej tury głosowania. Myślę, Wysoka Izbo, że tutaj takiego zagrożenia nie ma. Może tak odpowiem, tak już zresztą wcześniej to uzasadniałem, że informacja o wyborach jest stosunkowo wcześnie przekazywana. Każdy zainteresowany wyborami samorządowymi ma możliwość zapoznania się z tym znacznie wcześniej, nim podejmie decyzję o zmianie miejsca zamieszkania lub np. w trakcie podejmowania decyzji o zmianie miejsca zamieszkania. Każda aktywna osoba, każdy aktywny obywatel ma wówczas możliwość dokonania wyboru, czy głosuje w starym miejscu zamieszkania czy też w nowym miejscu zamieszkania. Myślę, że to jest oczywiste. Chciałbym również zaznaczyć, Wysoka Izbo, że osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania, podejmują bardzo ważną decyzję życiową i powinny się interesować, kto w tych wyborach występuje, kto będzie ich przedstawicielem w tych gremiach, które będą decydowały również o ich losach. Sądzę, że to jest wystarczająco motywujące do tego, aby taką decyzję podjąć znacznie wcześniej.

    Czy to jest szeroki problem? Wysoki Sejmie! Problem ten jest znacznie szerszy, niż sobie możemy wyobrazić. Widziałem to na własne oczy i widziałem bezsilność sądów powszechnych, niezawisłych sądów, jeśli chodzi o unieważnienie takich wyborów. Wystarczy tylko to, że różnica głosów między pierwszą a drugą turą wyborów między dwoma kandydatami jest wyższa niż liczba głosów, które, jak dowiedziono, są sfałszowane, i wybory te nie są unieważniane. Wówczas sąd jest poniekąd bezradny, ponieważ nie może w zasadzie w tym trybie wyborczym ukarać tych, którzy w sposób zupełnie bezkarny dopisali się do spisu wyborców.

    Innym zjawiskiem, które jest obserwowane, to jest Wysoka Izbo to, że bardzo wiele osób głosuje dwukrotnie. Raz w swojej gminie, w której na stałe zamieszkuje, a po dwóch tygodniach przepisuje się do innej gminy, do spisu wyborców, i tam drugi raz głosuje. To jest jawne łamanie zasady konstytucyjnej, czyli zasady równości wyborów. Myślę, że powinniśmy to absolutnie zmienić.

    Rzeczywiście trudno jest w tej chwili powiedzieć, ile było takich przypadków po roku 2002. Myślę, tak jak pani minister wskazała, że Państwowa Komisja Wyborcza będzie wiedziała najlepiej, bo jest to tam odnotowywane. Myślę, że w trakcie prac komisji samorządu terytorialnego, jeśli Wysoka Izba pozwoli, dowiemy się więcej na ten temat.

    Nie wiem, czy moja odpowiedź w pełni zadowala państwa radnych. Jeśli nie, to proszę ewentualnie o skierowanie dodatkowego pytania. Dziękuję serdecznie. Dziękuję, panie marszałku.



Poseł Jerzy Rębek - Wystąpienie z dnia 10 maja 2012 roku.


91 wyświetleń

Zobacz także: