Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7, 8 i 9 punkt porządku dziennego:



  7. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Jersey o wymianie informacji w sprawach podatkowych, sporządzonej w Londynie dnia 2 grudnia 2011 r. (druki nr 278 i 308).
   8. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Jersey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym, sporządzonej w Londynie dnia 2 grudnia 2011 r. (druki nr 279 i 309).
  9. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Jersey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych, sporządzonej w Londynie dnia 2 grudnia 2011 r. (druki nr 280 i 310).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowych projektów ustaw o ratyfikacji trzech umów między Rzecząpospolitą Polską a Jersey: o wymianie informacji w sprawach podatkowych, w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym oraz w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych. Umowy zostały sporządzone w Londynie 2 grudnia 2011 r.

    Wysoki Sejmie! Dotychczasowe relacje pomiędzy wyspą Jersey a Rzecząpospolitą Polską w zakresie wymiany informacji i unikania podwójnego opodatkowania były niedookreślone. Wyspa Jersey, pomimo iż jest terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii, nie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa i prowadzi we własnym zakresie politykę fiskalną. Polityka ta powodowała, że wyspa określana była jako jeden z bardzo atrakcyjnych rajów podatkowych. Zawarcie umowy, po jej ratyfikacji, spowoduje, że Jersey zostanie wykreślona z polskiej listy krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe.

    Zasadnicze znaczenie ma umowa o wymianie informacji podatkowej. Dotychczas nie byliśmy wzajemnie związani takimi umowami, jednakże ciągle rosnąca liczba Polaków mieszkających lub rezydujących na Jersey, tam pracujących i zakładających swoje firmy powoduje, że takie informacje są bardzo istotne. Umowa szczegółowo opisuje zasady porozumiewania się instytucji obydwu krajów w tej sprawie.

    Duże znaczenie mają również umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych, jak też przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym. Osoby fizyczne będą wzajemnie chronione przed podwójnym opodatkowaniem w związku ze stosunkiem pracy oraz emeryturą i rentą, dochody te będą opodatkowane tylko w państwie rezydencji. Natomiast zyski osiągane z eksploatacji statków, zarówno w transporcie morskim, jak i powietrznym, będą opodatkowane w kraju, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera zapisy przedłożonych umów i będzie głosował za ich ratyfikacją. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 25 kwietnia 2012 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także: