Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (druki nr 249 i 262).


Poseł Tomasz Garbowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Mamy dzisiaj 2012 r., za kilka miesięcy będziemy przed albo po Euro, a pragnę przypomnieć, że prawie 9 lat temu w 2003 r. we Lwowie odbyło się spotkanie dwóch związków: Polskiego Związku Piłki Nożnej i Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej. I Kazimierz Górski, wspaniały trener, świętej pamięci niestety, stwierdził: Można coś wspólnie zrobić. I z tego pomysłu zrodziło się Euro. Po trzech latach, 31 maja 2006 r. polski rząd z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, z samorządami, z różnymi instytucjami złożyli do UEFA ponad 400 kg różnych dokumentów. Udało się i za kilka miesięcy będziemy to Euro mieli w Polsce i na Ukrainie. I z tego powinniśmy się cieszyć.

    Jednak żeby te mistrzostwa odbyły się tak, jak zaplanowaliśmy, musimy wypełnić te wszystkie zobowiązania, które zadeklarowaliśmy w tych opasłych tomach dokumentów, które przedłożyliśmy w 2006 r. Jedna z ostatnich gwarancji, gwarancja nr 18 mówi o umożliwieniu rodzinie FIFA, kibicom przylotów i odlotów w porze nocnej na polskich i myślę, że także na ukraińskich lotniskach. My dzisiaj zajmujemy się jednak kwestią związaną z lotniskami w Polsce i o tym dzisiaj dyskutujemy, omawiamy ten projekt ustawy. Te przepisy będą obowiązywały, jak mówili przedmówcy, w okresie mistrzostw, tydzień wcześniej i kilka dni po mistrzostwach.

    Ten projekt, którego reprezentantem jest poseł Rutnicki, został przygotowany także przy współpracy ministerstwa transportu, byłego Ministerstwa Infrastruktury. Ta inicjatywa poselska bierze się stąd, myślę, że łatwiej jest grupie posłów przedłożyć rozwiązanie prawne, które może być szybciej przyjęte, a za kilkanaście dni, siedemdziesiąt kilka dni będziemy mieć Euro 2012.

    Sądzę, że z tego tytułu, w związku z przyjęciem tej ustawy nie będziemy ponosili żadnych większych kosztów, aczkolwiek może się zdarzyć tak - i miejmy tę świadomość - że mogą pojawić się kwestie odszkodowań, roszczenia ze strony naszych obywateli, którzy mogą złożyć zgodnie z obowiązującym prawem wnioski o odszkodowanie za te nocne loty. Oczywiście to jest opisane w prawie. Jednak ciężar odpowiedzialności oczywiście biorą na siebie porty lotnicze w tych sześciu miastach, w czterech miastach gospodarzach i w dwóch miastach, w Katowicach-Pyrzowicach, gdzie mamy lotnisko zapasowe, i w Krakowie, gdzie mamy ulokowane trzy wspaniałe reprezentacje narodowe, które wybrały Polskę na centrum pobytowo-treningowe, z czego musimy się cieszyć. Myślę, że to jest ważne, że na 16 drużyn 13 z nich będzie u nas, w naszym kraju, będziemy współgospodarzami. Bo oprócz miast gospodarzy, sądzę, że miejscowości, w których są centra pobytowo-treningowe, także będą tętniły życiem.

    Na marginesie chciałbym powiedzieć, że zastanawiające są, zwracam się tu też do Wojciecha Szaramy, posła przewodniczącego Komisji Ustawodawczej, opinie Biura Analiz Sejmowych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z jednej strony BAS mówi, że ten projekt jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej, a z drugiej strony Ministerstwo Spraw Zagranicznych mówi, że wszystko jest w porządku. To daję pod rozwagę i pod zastanowienie w kontekście funkcjonowania.

    Na samym końcu nawiążę może nie do materii lotniczej, bo my ten projekt ustawy popieramy, ale chciałbym przy okazji obecności pana ministra prosić o interwencję. Myślę, że w Ministerstwie Sportu i Turystyki prowadzone są rozmowy z podwykonawcami na Stadionie Narodowym. Mamy bowiem informację, że podwykonawcy mają wielkie kłopoty, środki, które im się należą, to ponad 100 mln zł, kilkanaście firm ma problemy z płynnością finansową. I jest osobista prośba, żeby zająć się tą sprawą, bo to są przede wszystkim polscy mali i średni przedsiębiorcy, którzy wykonywali na rzecz Alpine i Hydrobudowy zadania związane z budową Stadionu Narodowego. Ci podwykonawcy mają dzisiaj problem. Wiem, że trwają negocjacje i prośba jest taka, żeby w tej sprawie także być aktywnym graczem, bo naprawdę każdemu z nas zależy na tym, żeby polskie przedsiębiorstwa dobrze funkcjonowały, bo wykonały dobrą robotę na Stadionie Narodowym.

    Życzmy też sobie, żeby jak najwięcej samolotów bezpiecznie przyleciało i wyleciało. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tomasz Garbowski - Wystąpienie z dnia 29 marca 2012 roku.


121 wyświetleń

Zobacz także: