Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 229 i 235).


Poseł Jerzy Rębek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, druk nr 229.

    Nowelizacja ustawy ma na celu dokonanie zmian w ustawie - podyktowana jest zmianami prawa unijnego - łącznie z usunięciem występujących w niej błędów i niespójności. Projekt ustawy wdraża do polskiego prawa postanowienia innych aktów prawnych dotyczących kontroli obrotu produktami podwójnego zastosowania, a także postanowienia wspólnego stanowiska dotyczącego kontroli wywozu uzbrojenia do krajów trzecich, ma również na celu wyeliminowanie niedoskonałości ustawy, które ujawnione zostały w ostatnich latach w trakcie jej stosowania. Działania te są ze wszech miar pożądane i konieczne ze względu na rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej z roku 2000 ustanawiające wspólnotowy system kontroli eksportu produktów i technologii podwójnego zastosowania.

    Rozumiejąc potrzebę wprowadzenia tych zmian, trudno jest zaakceptować jednak fakt, iż termin przyjęcia tego prawa przez polski parlament minął 30 czerwca 2011 r. Mieliśmy obowiązek dokonania do tego czasu implementacji do naszego systemu prawnego tych rozwiązań. Wyjaśnienia przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki, iż resort pracował nad zmianą tej ustawy już od dwóch lat, z równoczesnym wskazaniem na niezwykle delikatną materię tej ustawy w zasadzie można by przyjąć ze zrozumieniem. Równocześnie nasze zastrzeżenia budzi tempo, w jakim ten projekt miałby być przyjęty. Zważywszy na fakt, iż Biuro Legislacyjne Sejmu przygotowało listę poprawek i propozycji zmian do projektu, powstaje pytanie, czy jesteśmy w stanie w tak krótkim czasie przygotować poprawny projekt ustawy. Świadomość, że prawo to ma zafunkcjonować w porządku prawnym Rzeczypospolitej Polskiej do 30 czerwca 2012 r., z całą pewnością nie sprzyja dobrej pracy, która powinna być prowadzona w podkomisji, przede wszystkim ze względu na dużą liczbę uwag do tego projektu.

    Zasadniczym zaś problemem dotyczącym omawianego projektu ustawy są uwagi zgłoszone przez Biuro Legislacyjne. Ze względu na to, że nowelizacja jest bardzo obszerna, zachodzi wręcz potrzeba zrezygnowania z nowelizacji i przygotowania nowego projektu ustawy. Prawnicy wskazują na zasady techniki prawodawczej, które nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że - cytuję - jeśli nowelizacja jest dosyć obszerna i konstrukcja mogłaby zaważyć nad czytelnością nowelizacji, to wnioskodawca ma za zadanie rozważyć przygotowanie nowego projektu ustawy, a nie nowelizowanie ustawy obecnie obowiązującej. Zasady należytej legislacji obowiązują w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, ale również we wszystkich organach państwowych przygotowujących projekty ustaw. W tym procesie zasady te nie zostały uwzględnione.

    Inną jeszcze kwestią jest sprawa wielu państw, a może kilku państw, Unii Europejskiej, które również nie zdążyły uporać się z implementacją. Nie mamy prawa oceniać innych państw, lecz w tym kontekście warto jest pomyśleć o zaproponowaniu zmiany terminu implementacji tych rozwiązań do naszego systemu prawnego. Jak dowiodła rzeczywistość, nie jesteśmy dostatecznie dobrze przygotowani do wprowadzenia tych zmian, dlatego też proponujemy opracowanie nowego projektu ustawy zgodnie z prawem i procedowanie nad nim z pełną powagą i odpowiedzialnością.

    Odniosę się tutaj do uwag państwa przedstawicieli koalicji rządzącej, do ostrych uwag co do sposobu procedowania nad projektem ustawy. Proszę państwa, to jest, delikatnie mówiąc, jakieś nieporozumienie. Państwo macie pretensję do opozycji, że wytyka wam błędy. Taka jest powinność opozycji. Myślę natomiast, że w toku spokojnej, konstruktywnej wymiany opinii i stanowisk rzeczywiście możemy dojść do porozumienia.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W tej sytuacji Klub Parlamentarny Solidarna Polska jest za przyjęciem wniosku Komisji Gospodarki. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jerzy Rębek - Wystąpienie z dnia 29 marca 2012 roku.


67 wyświetleń

Zobacz także: