Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny (druk nr 240).


Poseł Józef Zych:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Zastanawiam się, o czym my w tym momencie mówimy. (Oklaski) Czy mamy debatę na temat ewentualnych błędów, pomówień pod adresem Kościoła i je oceniamy, czy mówimy o zmianie przepisów Kodeksu karnego?

    Drogi kolego, pierwsza rzecz. Jeżeli pan uważa, że wystąpienie pana posła Kozdronia, który uchodzi w tym Sejmie, i nie tylko, za jednego z najwybitniejszych polskich prawników, że jego przedstawienie z punktu widzenia formalnoprawnego przepisu, analizy jest błędem, to sądzę, że pan niczego nie zrozumiał. (Oklaski) Przykro mi, ale sprawy trzeba stawiać prosto i jasno. Wróćmy wobec tego do meritum.

    Żeby w ogóle dyskutować poważnie, a uważam, że tak powinno się dyskutować, nad zmianą Kodeksu karnego, to trzeba również sięgnąć do art. 57, bo weszliśmy, przynajmniej niektórzy koledzy weszli tu w obszar tematów ideologicznych i teologicznych. Tak, teologicznych. Bo co to jest Biblia? Oczywiście dla kogoś, kto jest niewierzący, to jest książka z pewnymi zapisami, ale jeżeli jestem wierzący, to z punktu widzenia mojej religii, moich poglądów i mojego wyznania ma to zupełnie inne znaczenie. Koledzy, nie jest tak, jak piszecie, że nie ma poglądów czy są rozbieżności w orzecznictwie. Przeczytajcie, co napisał sam Najwyższy. Podkreślam, oczywiście trzeba przeanalizować orzecznictwo, ale ono dziś nie stwarza już problemów. Zawsze stałem i stoję na stanowisku - mój klub również - że sprawa wyznania, jakie by ono nie było, jest indywidualną sprawą człowieka, tylko chronić trzeba zarówno prawa wierzących, jak i prawa niewierzących. Proszę jednak zwrócić uwagę, jaki to jest zakres, bo konstytucja w art. 53 ust. 2 mówi: ˝Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej (...)˝. I w tym aspekcie powinniśmy to rozważać. Ja mam osobiście wielu przyjaciół wierzących i niewierzących i w tej sali i nigdy nas to nie dzieliło. Myśmy siebie nie pytali wzajemnie, czy ty wierzysz, czy nie, tylko patrzyliśmy na to z tego punktu widzenia, że relacje i koleżeńskie, i parlamentarne układamy na płaszczyźnie naszego stosunku do prawa, do państwa, do tej instytucji.

    A zatem myślę, że jest jedna rzecz bardzo ważna, i szkoda, że kluby nad tym nie pracują, a mianowicie żebyśmy podchodzili do tego na zasadzie, jak już mówiłem w poprzednim punkcie, wzajemnego szacunku. Ale przede wszystkim nie wolno nam dopuszczać do tego, żeby przy okazji zmian w przepisach czy analizy przepisów obrażać innych czy wysuwać różne zarzuty, które nie dadzą się sprawdzić. Sejm nie powinien być takim miejscem. Każdy z nas ma prawo, każdy klub ma prawo do inicjowania, do analizy. I tak być powinno w demokratycznym państwie, w Polsce jest na to miejsce, najlepszy dowód, że w tej Izbie prezentujemy najróżniejsze poglądy. Tylko rzecz polega na tym, żeby przekonać racjonalnie i rzetelnie przy poszanowaniu wszystkich.

    W poprzednim punkcie była mowa o tym, że prokuratura w wielu przypadkach nie podejmowała czynności. Zastrzeżeń co do działalności prokuratury jest wiele, ja również mam takie zastrzeżenia i mógłbym wskazywać przykłady rażącego postępowania czy niepodejmowania pewnych rzeczy. I tak będzie w odniesieniu do sądów, bo przecież nie ma świętych wyroków, jak niektórzy by chcieli, są wyroki, które trzeba również krytykować, i do tego służą glosy. Ale do tego wszystkiego trzeba podchodzić przede wszystkim racjonalnie.

    Stąd, panie i panowie, powinniśmy zawsze zastanowić się nad jedną rzeczą: nad tym, jaka jest racja państwa, jaka jest racja również poszczególnego człowieka. (Dzwonek) Każdy z nas jest człowiekiem, ma swoje uczucia i ma gwarantowane konstytucyjne prawo. I w takim aspekcie wolno nam inicjować, postępować, nie obrażając i nie szkodząc. (Oklaski)


Poseł Józef Zych:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Kieruję te słowa do pana posła sprawozdawcy. Panie pośle, jeżeli na podstawie mojej wypowiedzi pan odniósł wrażenie, że Polskie Stronnictwo Ludowe, a użył pan takiego zwrotu, boi się Kościoła, to coś jest nie w porządku z logiką.

    (Głos z sali: Nie tylko, panie marszałku.)

    Jeżeli chodzi o prawników, panie pośle, a dowiedziałem się, że jest pan adeptem prawa, to podstawową rzeczą zawsze była logika.

    W ogóle chcę powiedzieć, że tak, Polskie Stronnictwo Ludowe zadeklarowało, i jest temu wierne, że opiera się na wartościach chrześcijańskich, co nie oznacza, że boi się kogokolwiek. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo.)



Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 28 marca 2012 roku.


160 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2014 wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy