Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 215).


Poseł Stanisława Prządka:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 215).

    Celem proponowanej regulacji jest dokonanie zmian w organizacji administracji rządowej, wynikających z nowego podziału kompetencji członków Rady Ministrów. Zgodnie z projektem minister administracji i cyfryzacji przejmie, po pierwsze, zagadnienia dotyczące przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych i innych podobnych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu oraz usuwania ich skutków. Chodzi o przeniesienie tej problematyki z działu sprawy wewnętrzne do działu administracja publiczna. Oznacza to zmiany w ustawie o działach administracji rządowej, a także w ustawach o stanie klęski żywiołowej, zarządzaniu kryzysowym, szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

    Po drugie, minister przejmie udzielanie pozwoleń na prowadzenie zbiórki publicznej oraz wydanie rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania takich zbiórek i zakresów kontroli nad ich przeprowadzaniem. To rodzi potrzebę zmian w ustawie o zbiórkach publicznych.

    Po trzecie, minister administracji i cyfryzacji przejmie nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego. Oznacza to, że minister będzie upoważniony do wydania aktu wykonawczego, określającego sposób funkcjonowania i organizacji centrów powiadamiania ratunkowego i wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego. Potrzeba więc zmiany w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Będzie on też upoważniony do wydania rozporządzenia dotyczącego organizacji i funkcjonowania centralnego systemu centrów powiadamiania ratunkowego. Będzie to wymagało zmiany w ustawie Prawo telekomunikacyjne. Autorzy projektu postulują w uzasadnieniu również wskazanie ministra administracji i cyfryzacji jako stałego członka rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

    Po czwarte, minister przejmie kompetencje do wydania aktu wykonawczego w sprawie centralnego repozytorium, które zawiera informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informatycznego, przeznaczone do ponownego wykorzystania. Jest zatem niezbędna zmiana w ustawie o dostępie do informacji publicznej.

    Po piąte, w projekcie ustawy przewidziano także doprecyzowanie działu informatyzacja przez dodanie do niego nowych zadań, takich jak np. przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług na żądanie.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Minister administracji i cyfryzacji przejmie sprawy i zobowiązania wynikające z harmonogramów prac w poszczególnych zadaniach. Jest to przygotowanie liberalizacji Poczty Polskiej, przygotowanie do działania na wolnym rynku w 2013 r. Na koniec lipca 2013 r. przewidziano rozpoczęcie nadawania telewizji cyfrowej, która zastąpi nadawanie analogowe. Szczególnie ważny jest problem usprawnienia zintegrowanego systemu komunikacji alarmowej, który ma zapewnić poprawę bezpieczeństwa obywateli poprzez uzyskanie szybkiego i skutecznego dostępu do służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy dzięki wykorzystaniu numerów alarmowych, a także poprawić współdziałanie tych służb.

    Polska nie wywiązała się z obowiązku wdrożenia dyrektywy o usłudze powszechnej. Kolejni ministrowie właściwi do spraw wewnętrznych według NIK działali w tym zakresie w sposób niespójny, zaprzepaszczając wysiłki i działania poprzedników. Dotyczyło to rozwiązań prawnych, organizacyjnych i technicznych.

    Kolejne wyzwania, jakie stoją przed Polską i przed ministrem administracji i cyfryzacji, wynikają z pilnej potrzeby budowy e-państwa i instytucji w sieci nowych generacji. Nowy resort powstał po to, by przejąć zadania szybszego i łatwego udostępnienia Polakom e-usług związanych z administracją czy ochroną zdrowia. Wiele urzędów, poczynając od ZUS, przez urząd skarbowy, kończąc na instytucjach służby zdrowia, ma dzisiaj odrębne systemy informatyczne, co utrudnia obsługę obywateli i podraża koszty. (Dzwonek)

    Pani marszałek, już kończę. Jeśli można?

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Poselski Sojuszu Lewicy Demokratycznej, uwzględniając potrzeby pilnego nadrabiania zaległości, wdrażania przewidzianych systemów, które będą usprawniały funkcjonowanie administracji i obsługę obywateli, będzie wspierał proponowane rozwiązania i będzie aktywnie uczestniczył w pracach legislacyjnych związanych z przyjęciem zaproponowanych w tym projekcie rozwiązań. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)



Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 15 marca 2012 roku.


81 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2014...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy