Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Elżbieta Gapińska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Towarzystwo Naukowe Płockie powstało w 1820 r. Jego założycielami byli między innymi Kajetan Morykoni i ksiądz Adam Prażmowski. Zadaniem towarzystwa było krzewienie i upowszechnianie nauki. Jest to jedno z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Jako instytucja pozarządowa prowadzi jedną z najstarszych i najbardziej zasobnych bibliotek w kraju. Biblioteka im. Zielińskich w Płocku założona w 1820 r. zaliczana jest od 1971 r. do bibliotek naukowych, a w 1997 r. została włączona do elitarnego grona 55 bibliotek tworzących narodowy zasób biblioteczny. Należy ona do tych bibliotek, które nie wchodzą w skład jednostek naukowych.

    Księgozbiór biblioteki liczy 400 tys. woluminów, z których 15 tys. wchodzi w skład narodowego zasobu bibliotecznego. Jako jedna z nielicznych placówek na świecie szczyci się posiadaniem takich dzieł, jak pierwsze wydanie ˝De revolutionibus orbium coelestium˝ Mikołaja Kopernika z 1543 r. - jeden z 6 egzemplarzy z erratą na świecie, ˝Boska komedia˝ Dantego Alighieri z 1478 r. czy pergaminowe wydanie ˝Statutu˝ Jana Łaskiego z 1506 r.

    Biblioteka jest od wielu lat prowadzona wyłącznie dzięki grantom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, do których Towarzystwo Naukowe Płockie jako instytucja społeczna dokłada swoje znaczne środki. W bibliotece pracują wykwalifikowani pracownicy z wyższym wykształceniem, którzy rocznie obsługują ok. 30 tys. czytelników pochodzących z całej Polski.

    Biblioteka im. Zielińskich pełni funkcję międzyuczelnianej biblioteki akademickiej dla studentów i naukowców z Płocka, a także z całego kraju. W oparciu o księgozbiór prowadzone są badania naukowe, odczyty, pisane są artykuły. Bogate zbiory w przypadku braku stałego finansowania mogą stracić ciągłość, a nawet ulec zniszczeniu czy rozproszeniu.

    Biorąc pod uwagę niezmiernie ważną działalność Biblioteki im. Zielińskich, tak jak i innych tego typu placówek, uważam, że środki na ich funkcjonowanie powinny być zapewnione przez budżet państwa poprzez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przypadku braku środków finansowych Towarzystwo Naukowe Płockie będzie zmuszone zamknąć bibliotekę, wycofać się z prenumerat czasopism i wydawnictw oraz zwolnić 19 pracowników. Uważam, że należy wypracować stałe i jednolite zasady finansowania Biblioteki im. Zielińskich w Płocku, a także podobnych jej placówek w Polsce, tak aby w następnych latach nie powtarzała się sytuacja zagrożenia ich istnienia. Biblioteka im. Zielińskich jest placówką zasłużoną dla kultury Płocka i Polski, czego dowodem jest dyplom przyznany w 2010 r. przez minister Barbarę Kudrycką za upowszechnianie nauki oraz sprawowanie protektoratu nad zbiorami Biblioteki im. Zielińskich. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Elżbieta Gapińska - Oświadczenie z dnia 01 marca 2012 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: