Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 19).


Poseł Stanisław Ożóg:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko klubu w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

    Szanowni państwo, wiele na temat projektu powiedzieli przedstawiciel Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej oraz mój poprzednik. Po wypowiedzi, nie tylko wypowiedzi mojego poprzednika widać starego samorządowca, doświadczonego samorządowca. Dzięki temu pomógł mi, bo mając dziś kiepski głos, będę mógł krócej mówić. Z tej racji, że jest to inicjatywa obywatelska, klub Prawo i Sprawiedliwość nie złoży wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, a o skierowanie go do prac w Komisji Finansów Publicznych i komisji samorządu terytorialnego.

    Chciałbym powiedzieć w imieniu klubu, że zawsze opowiadaliśmy się za zrównoważonym rozwojem kraju, podobnie jak i za zasadą solidarności społecznej. Od lat mój klub, Prawo i Sprawiedliwość, zgłasza konieczność kompleksowej reformy finansów publicznych, w tym opracowanie nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Liczyliśmy, że zapowiedzi koalicji rządzącej jeszcze z czasów kampanii wyborczej w 2007 r. będą zrealizowane i samorządy doczekają się dobrej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, gdyż w ostatnich latach realia, w jakich funkcjonują samorządy, zmieniły się diametralnie.

    Jeszcze dodam o jednej rzeczy, o której się tutaj nie mówi, mimo że jest to właściwa pora i właściwe miejsce, bo przedstawiany jest ten projekt ustawy. Przypomnę, że zgłaszaliśmy konieczność zmiany umiejscowienia aglomeracji warszawskiej, Warszawy, w strukturze administracyjnej kraju, de facto wydzielenia nowego województwa ze względu na możliwość ograniczenia dostępu województwa mazowieckiego do środków unijnych w nowej perspektywie.

    Szanowni państwo, chciałbym poinformować o stanowiskach korporacji samorządowych wobec tego projektu ustawy. Formalnie Zarząd Związku Gmin Wiejskich w ubiegłym tygodniu przyjął stanowisko negatywne, natomiast pozostałe korporacje samorządowe, podejrzewam, w ciągu najbliższych dwóch tygodni wyrażą swoje stanowiska w formie uchwał zarządów tych korporacji.

    Jak na początku powiedziałem, jesteśmy za skierowaniem projektu ustawy do dwóch komisji. Na etapie Komisji Finansów Publicznych czy komisji samorządu terytorialnego będziemy, po szczegółowej dyskusji na temat poszczególnych propozycji, proponować zmianę rozwiązań, bo, jak powiedział mój poprzednik, zamiana systemu subwencyjnego na dotacyjny absolutnie nie może wchodzić w grę. Uważamy, że przy obniżeniu funduszu janosikowego, gdyby do tego doszło, jest konieczność partycypacji budżetu państwa w tym systemie. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Stanisław Ożóg - Wystąpienie z dnia 15 lutego 2012 roku.


70 wyświetleń

Zobacz także: