Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Czesław Hoc:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Chorzy uczą nas być dobrymi, czyli o Światowym Dniu Chorego.

    11 lutego 2012 r. to XX Światowy Dzień Chorego - w dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Ustanowił go bł. Jan Paweł II 13 maja 1992 r., w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie oraz w 75. rocznicę objawień fatimskich. Geneza ustanowienia tego święta jest wysoce symboliczna i arcyciekawa. Ukazuje ona jednocześnie swoistą logikę w objawieniach jako tajemniczego połączenia Nieba z Ziemią i szczególnej roli Jana Pawła II.

    Jak pamiętamy, Fatima, miejsce cudownych objawień z 1917 r., została na stałe wpisana do pontyfikatu Jana Pawła II, a on sam nazywany jest czasem ˝fatimskim papieżem˝. Pamiętamy też, że zamach na papieża nastąpił w dniu 13 maja 1981 r., dokładnie w 64. rocznicę objawień fatimskich. Wiemy również, że w tym dniu na placu św. Piotra znajdowała się figura Matki Boskiej Fatimskiej, która przyjechała z pielgrzymami na audiencję generalną do papieża. Z punktu widzenia medycznego nikt nie powinien przeżyć takiego postrzału. Dość powiedzieć, że pocisk przeszedł o włos od aorty, a jednak cud się zdarzył. Dodajmy, zamachowiec, wyborowy strzelec, strzela z bliska, oddaje dwa strzały z niezawodnego pistoletu browning kaliber 9 mm. Za trzecim strzałem pistolet, o dziwo, zacina się. Co więcej, dziś wiemy, że było kilku zamachowców i być może więcej strzałów. Sam papież mówił o tym: ˝czyjaś ręka strzelała, ale inna ręka prowadziła kulę˝. Jan Paweł II tuż po zamachu, jeszcze podczas pobytu w poliklinice Gemelli, po zapoznaniu się też z trzecią tajemnicą orędzia fatimskiego - ˝(...) biskupa odzianego w biel. Mieliśmy przeczucie, że jest to Ojciec Święty. Ojciec Święty, klęcząc u stóp wielkiego krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej˝ - już wiedział, że jego ocalenie to wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej.

    A więc już w rok po zamachu 13 maja 1982 r. przybywa do Fatimy, jako dziękczynne wotum ofiarowuje Matce Boskiej Fatimskiej złoty różaniec oraz zawierza świat i Rosję niepokalanemu sercu Maryi. 13 maja 1991 r. Jan Paweł II po raz drugi udaje się z pielgrzymką apostolską do Fatimy i ponownie powierza świat i Rosję niepokalanemu sercu Maryi. Tym razem składa na ołtarzu pocisk, który go ugodził. Później pocisk wkomponowano w złotą, ozdobioną diamentami koronę Matki Boskiej Fatimskiej. Z trojga dzieci, to jest Hiacynty, Franciszka i Łucji, tylko ta ostatnia rozmawiała z Matką Boską. Od niej dowiedziała się o nawróceniu Rosji i że ˝Ojciec Święty będzie miał wiele do cierpienia˝.

    Jak wiemy, od pierwszych lat pontyfikat Jana Pawła II znaczyły fizyczne cierpienia. W tym okresie dał nam lekcje życia, ale i lekcje cierpienia. Papież zatem swoim cierpieniem okazał teologiczny jego wymiar. Nauczał, że należy walczyć z chorobą, ponieważ zdrowie jest darem bożym. Gdy jednak cierpienie zapuka do drzwi, trzeba je przyjąć. Zachęcał do walki o zdrowie. Jan Paweł II wezwał chorych na całym świecie, by nie tracili nadziei i wierzyli w postęp medycyny. W orędziu na IV Światowy Dzień Chorego zaakcentował, że Kościół ufa drodze wytyczonej przez naukę i technikę w służbie człowieka. Łączył się duchowo z chorymi całego świata i ta szczególna więź trwa nadal. Toteż naturalne jest to, że właśnie błogosławiony Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego.

    Nieprzypadkowa jest też data 11 lutego - wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Trzeba osobiście widzieć skałę Massabielle z grotą objawień, napić się wody ze źródła odkrytego przez wiejską dziewczynę Bernadette Soubirous, której objawiła się Piękna Pani, a podczas 16. objawienia, 25 marca 1985 r., w święto Zwiastowania powiedziała Bernadettcie: ja jestem Niepokalane Poczęcie, by mogła uczestniczyć w próbie zrozumienia tajemnicy cierpienia chorych. Za przyczyną wody ze źródła już od pierwszych dni objawienia następowały cudowne uzdrowienia. Zarejestrowano 6784 przypadki niewytłumaczalnego odzyskania zdrowia, 67 spośród nich kościół uznał jako cudowne. Zarówno pierwsza w 1983 r., jak i druga w 2004 r. pielgrzymka apostolska Jana Pawła II do Lourdes była wyrazem jego solidarności z ludźmi chorymi i cierpiącymi, a także jego osobistym świadectwem cierpienia. A więc Jan Paweł II, ustanawiając 11 lutego Światowym Dniem Chorego, dał nam okazję i szansę swoistego rachunku sumienia na rzecz dobra ogólnego chorego, by w takich dniach z autentyczną troską pochylić się i zadumać się nad cierpieniem, by swoją obecnością dać nadzieję, albowiem tylko wtedy cierpienie ma sens, gdy jest nadzieja. Chorzy uczą nas być dobrymi. O nas, lekarzach, mogę powiedzieć w tym dniu tylko tak: gdyby lekarze mogli wyleczyć z każdej choroby, byliby najszczęśliwszymi ludźmi.

    W tym też dniu Caritas Polska rozpoczyna kampanię społeczną ˝Podaruj kroplę miłości˝. Dyrektor Caritas Polska ksiądz Marian Subocz pragnie tą kampanią zachęcić do honorowe krwiodawstwa i propagować je jako bezcenny dar miłości w szlachetnym ofiarowaniu cząstki siebie innym dla ratowania życia. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Czesław Hoc - Oświadczenie z dnia 15 lutego 2012 roku.


539 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy