Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Informacja rządu o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2010 r. (druk nr 45) wraz ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 117).


Poseł Marek Domaracki:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie informacji rządu o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2010 r. Naturalny las jest najbardziej złożonym i najtrwalszym ekosystemem lądowym. Jeszcze pod koniec XVII w. lesistość Polski wynosiła 40% powierzchni kraju w ówczesnych granicach. Niestety w XIX i XX w. nastąpiła znaczna deforestacja polskiego ekosystemu leśnego. Od końca II wojny światowej zasoby leśne Polski systematycznie się powiększają. Obecnie lasy zajmują powierzchnię ponad 9 mln ha i pokrywają 29% powierzchni kraju. Spełniają ważne funkcje społeczne, jednak są zdecydowanie za mało doceniane jako istotny element rozwoju gospodarczego kraju.

    W 2010 r. najwięcej zalesień dokonano w województwie warmińsko-mazurskim, najmniej na terenie Śląska. Należy bacznie obserwować obszary o najmniejszym stopniu zalesienia i podejmować zdecydowane działania w kierunku wyrównywania dysproporcji. Cieszy fakt, że w porównaniu z latami 90. XX w. wzrósł udział lasów własności prywatnej. W czasie drugiego etapu ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ przypadającego na lata 2006-2010 wykonano zalesień na powierzchni 160 tys. ha, średnio 32 tys. ha rocznie. Zalesienia wykonane w 2010 r. odpowiadają niestety zaledwie 18,3% średniorocznych oczekiwań. Zalesiono łącznie 5865 ha gruntów, w tym 786 ha stanowiących własność Skarbu Państwa. Doceniam natomiast to, że prawidłowo realizowane są zadania wynikające z ˝Polityki leśnej państwa˝ i ustawy o lasach poprzez powszechną ochronę różnorodności biologicznej i przebudowę drzewostanów. Niestety nie udała się próba wdrożenia nowego systemu odbioru i sprzedaży drewna kłodowego z powodu licznych zastrzeżeń zgłaszanych przez przedstawicieli przemysłu drzewnego. W takiej sytuacji najważniejsze, kluczowe problemy w tym zakresie winny być rozstrzygnięte przez ustawodawcę w aktach powszechnie obowiązujących.

    Jestem zaniepokojony również tym, że nadal dużym problemem jest zaśmiecanie lasów, a co za tym idzie, coraz większe wydatkowanie środków na ich sprzątanie. W roku 2010 na ten cel wydano blisko 11 mln zł i usunięto 115 tys. m3 odpadów. Apeluję w tym miejscu do dyrektorów szkół, którzy przecież tak chętnie wysyłają swoich wychowanków na tzw. zielone szkoły, aby sugerowali pedagogom poświęcenie pewnej ilości czasu na rozwój myślenia ekologicznego u dzieci i młodzieży. Pedagogika proekologiczna prowadzona wśród młodych ludzi niewątpliwie korzystnie wpłynie w czasie przyszłym na stan czystości w polskich lasach i obszarach chronionych.

    Reasumując, mimo pewnych opóźnień i zaniechań polscy leśnicy w 2010 r. odwalili kawał dobrej roboty. Powierzchnia leśna kraju wzrasta, poprawił się stan zdrowotny lasów, rozpoczęto drugi cykl wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasów, prowadzone było pozyskiwanie drewna z zachowaniem równowagi w ekosystemach leśnych.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Ruch Palikota będzie głosować za przyjęciem informacji rządu o stanie lasów oraz realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości w 2010 r.˝. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 25 stycznia 2012 roku.


143 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Dnia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy