Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony, sporządzonej w Brukseli dnia 6 października 2010 r. (druki nr 73 i 126).


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Panie Marszałku!...

    (Głos z sali: I ja też.)

    Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony.

    Unia Europejska powinna tworzyć nowe drogi wzrostu gospodarczego przez dalsze otwieranie rynków na handel. Jedną z nich jest negocjowanie przez Unię Europejską kompleksowych umów o wolnym handlu z wybranymi krajami trzecimi. Polska poparła rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie, ponieważ jest to zgodne z założeniami polskiej polityki zagranicznej i wpisuje się w cel, jakim jest aktywizacja naszej polityki gospodarczej na świecie.

    Republika Korei staje się coraz bardziej aktywnym graczem na arenie handlu międzynarodowego i jest dziewiątym pod względem wielkości partnerem gospodarczym Unii, zaś dla Korei Unia jest drugim co do wielkości odbiorcą towarów wyprodukowanych przez Koreę. Wyroby farmaceutyczne, części samochodowe, maszyny przemysłowe, obuwie, sprzęt medyczny, metale nieżelazne, żelazo i stal odnotowują nadwyżkę handlową. Komisja Europejska szacuje, że zyski eksporterów mogą wynieść 380 mln euro rocznie dzięki redukcji koreańskich stawek celnych.

    Przewiduje się, że umowa przyniesie korzyści gospodarcze stronie unijnej. Lepszy dostęp do koreańskiego rynku towarów i usług jest uwarunkowany zwiększeniem dostępu do rynku unijnego, w tym polskiego. Umowa przewiduje m.in. stopniowe zniesienie praktycznie wszystkich barier taryfowych między stronami, wielu barier pozataryfowych, a także wzajemne zwiększenie dostępu do rynków w zakresie inwestycji i świadczenia usług. Polski rząd popiera zawarcie umowy również ze względu na wzrastające w ostatnim okresie obroty handlowe z Republiką Korei i liczbę inwestycji oraz zainteresowanie polskich podmiotów gospodarczych dalszym powiększaniem tej wymiany.

    Umowa będzie pierwszym ważnym, ambitnym i szerokim porozumieniem gospodarczym nowej generacji. Zostanie ona zawarta ze znaczącym, rozwiniętym partnerem handlowym, który staje się coraz aktywniejszym graczem na arenie międzynarodowej. Oprócz wartości gospodarczej zawarcie umowy ma duże znaczenie symboliczne, będzie bowiem wyznacznikiem tego, czy Unia Europejska jest zdolna do zawierania porozumień liberalizujących handel. Przyszłe partnerstwo handlowo-gospodarcze Unii Europejskiej z Republiką Korei będzie najbardziej zaawansowaną formą współpracy Unii z państwami Azji Wschodniej. Może ono stanowić model dla rozwoju współpracy z innymi krajami regionu.

    Ratyfikacja ma wiele plusów, m.in. zniesie ona cła na eksport towarów przemysłowych i rolniczych, poprawi dostęp do rynku wschodniego dla dostawców z Unii, poprawi dostęp do rynku producentów samochodów, rozszerzy dostęp do zamówień publicznych. Jednakże ma też negatywne strony, szczególnie dla Polski, tj. możliwość zamykania fabryk, montowni telewizorów, co w krótkim okresie może spowodować lokalnie wzrost bezrobocia.

    Reasumując, powiem, że ratyfikowanie umowy o wolnym handlu z Republiką Korei pozytywnie wpłynie zarówno na rynek Unii, jak i na rynek polski. Będzie to dobry krok w kierunku rozwoju stosunków handlowych z krajami azjatyckimi, poprawi się rynek zbytu dla naszych produktów na Wschodzie i powstaną nowe miejsca pracy. (Dzwonek) Umowa o wolnym handlu zwiększy także dostęp do rynku usług i inwestycji oraz pozwoli na znaczne postępy m.in. w dziedzinie własności intelektualnej, zamówień publicznych, polityki konkurencji oraz powiązań handlu ze zrównoważonym rozwojem. Dlatego w imieniu klubu Ruch Palikota rekomenduję przyjęcie omawianej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 12 stycznia 2012 roku.


69 wyświetleń

Zobacz także: