Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 32 i 42).


Poseł Stanisława Prządka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt zaprezentować stanowisko klubu wobec sprawozdania Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw.

    Obecny stan prawny przewiduje możliwość powierzania przez wojewodę wykonywania zadań centrów powiadamiania ratunkowego innym podmiotom, w szczególności Policji, Państwowej Straży Pożarnej i jednostkom samorządu terytorialnego. Taka możliwość istnieje do końca bieżącego roku, bowiem w tym dniu upływa termin przewidziany w ustawie dla takiej dyspozycji. Stąd też propozycja zmiany i przedłużenia okresu przejściowego do końca grudnia 2013 r.

    Jakie są tego powody, dlaczego wprowadza się taką propozycję zmian? Rząd twierdzi, że jest to wynik różnego stopnia zaawansowania projektów teleinformatycznych wdrażanych przez resort spraw wewnętrznych i administracji oraz różnorodnej infrastruktury w zakresie łączności radiowej. Jest to powodem, dla którego nie dokonano kompleksowego uregulowania kwestii systemów powiadamiania ratunkowego.

    Trzeba w szczególności zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt, który dotyczy tego, że rząd wycofał się i odroczył prace nad projektem ustawy o zarządzaniu kryzysowym, która w sposób kompleksowy, całościowo ma regulować system powiadamiania ratunkowego.

    Nasuwa się podstawowe pytanie: Dlaczego rząd zdecydował o zaniechaniu prac nad tym projektem, dlaczego rząd nie prowadzi zasadniczej kwestii, która jest podstawą do tego, aby system powiadamiania ratunkowego wreszcie był w Polsce uporządkowany?

    Bo, proszę Wysokiej Izby, Komisja Europejska wprowadziła numer alarmowy 112 i zobowiązała wszystkie kraje Unii Europejskiej do jego wprowadzenia. Polska od 1 maja 2004 r. taki obowiązek przyjęła także na siebie. Mimo upływu już około 7 lat od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej minister administracji i spraw wewnętrznych nie wypracował ostatecznej koncepcji obsługi tego numeru i systemu powiadamiania ratunkowego. Według Najwyższej Izby Kontroli, która przeprowadzała analizę i oceniała ten okres i sposób wprowadzania systemu, prace w tym zakresie były prowadzone w sposób nieusystematyzowany i niespójny.

    Dzisiaj wiemy, że zagrożone jest także wdrożenie systemu w nowej dacie, bo nie mamy żadnej gwarancji, że na koniec 2013 r. problem zostanie jednoznacznie uporządkowany. A przecież system powiadamiania ratunkowego ma zapewnić poprawę bezpieczeństwa obywateli poprzez uzyskanie szybkiego i skutecznego dostępu do służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy przy wykorzystaniu numerów alarmowych, a także ma poprawić współdziałanie tych służb w całym procesie powiadamiania ratunkowego.

    Oczywiście kolejni ministrowie - to jest szósty minister od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej - wprowadzali zmiany i działali w sposób niespójny, zaprzepaszczając dotychczasowe opracowania i dokonania poprzedników. Dlatego sytuacja jest niestety niekorzystna dla polskiego społeczeństwa i niedająca nadziei, że w krótkim czasie ten system będzie sprawny i będzie gwarantował to, czego oczekuje społeczeństwo. (Dzwonek)

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zostało zaledwie kilkanaście dni do końca terminu obowiązywania tego przepisu. Mając pełną świadomość, jak ważne są to kwestie dla obywateli, jak ważne są to kwestie i rozwiązania dla ludzi, którzy oczekują pomocy i wsparcia, dla ludzi dotkniętych wypadkami, katastrofami i innymi zdarzeniami, Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej poprze zmianę, ale z ogromnym akcentem i nasileniem, że zaniedbania w tym zakresie są widoczne, że zaniedbania w tym zakresie są tak duże, iż mamy prawo zadać panu ministrowi pytanie: Kiedy system będzie kompleksowo rozstrzygnięty i przygotowany, kiedy zacznie dobrze funkcjonować numer alarmowy 112 i inne numery i kiedy polskie społeczeństwo będzie mogło bezpiecznie się czuć i korzystać z tych rozwiązań, do przyjęcia których Polska została zobowiązana także poprzez swoje uczestnictwo i przyjęcie odpowiedniej dyrektywy Parlamentu Europejskiego? Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński)



Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 14 grudnia 2011 roku.


107 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2014...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy