Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3919).


Poseł Bożena Sławiak:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Pani Minister! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw, druk nr 3919.

    Proponowana nowelizacja jest zasadna, ponieważ dostosowuje ten akt prawny i inne związane z nim ustawy, takie jak ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej, ustawa o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, do dyrektyw Unii Europejskiej. Porządkuje definicje i doprecyzowuje zapisy dotychczas obowiązującej ustawy, jak również innych ustaw związanych z tą nowelizacją. Wskazuje precyzyjniej niż dotąd ograniczenia w zakresie zdrowia zwierząt, związane ze zwalczaniem chorób zakaźnych. Zmienia definicję pojęcia targowisko. Ceduje kompetencje w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego przy ich produkcji i sprzedaży dokonywanej przez rolników w ramach handlu detalicznego na jeden podmiot: Inspekcję Weterynaryjną. Dotychczas te zadania w zakresie kontroli i nadzoru wykonywała inspekcja sanitarna.

    Nowelizacja wychodzi naprzeciw coraz większej grupie konsumentów zainteresowanych zakupem świeżej żywności pochodzenia zwierzęcego, produkowanej w danym regionie przez miejscowych rolników, ale także wychodzi naprzeciw licznym propozycjom rolników wnoszących o wprowadzenie ułatwień w tym zakresie. Głównym celem nowelizacji jest jasny podział kompetencji między inspekcję sanitarną a Inspekcję Weterynaryjną w zakresie sprawowania nadzoru związanego z bezpieczeństwem żywności. Projekt ustawy wskazuje Inspekcję Weterynaryjną jako właściwy organ do sprawowania nadzoru w zakresie bezpieczeństwa żywności nad zakładami handlu detalicznego prowadzonymi przez rolników, w których oprócz sprzedaży konsumentom końcowym prowadzi się również produkcję, w tym przetwarzanie produktów pochodzenia zwierzęcego z przeznaczeniem na sprzedaż. Wnioskodawcy uzasadniają tę zmianę wieloletnim doświadczeniem w nadzorze nad gospodarstwami utrzymującymi zwierzęta gospodarskie, nad produkcją pochodzenia zwierzęcego oraz potencjałem kadrowym tej inspekcji. Nowa definicja handlu detalicznego przyjęta w dokumentach unijnych również jest uzasadnieniem dla tej zmiany.

    Skupienie w jednym ręku nadzoru w zakresie bezpieczeństwa żywności nad zakładami handlu detalicznego rolników jest ze wszech miar potrzebne, tym bardziej że również Inspekcja Weterynaryjna będzie prowadziła wpisy do prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii rejestru zakładów prowadzonych przez rolników, które wytwarzają produkty pochodzenia zwierzęcego i wprowadzają je na rynek w ramach handlu detalicznego.

    Dyrektywa Wspólnoty Europejskiej zobowiązuje państwa członkowskie do podjęcia środków zapewniających, aby na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji produktów pochodzenia zwierzęcego podmioty gospodarcze sektora żywnościowego nie przyczyniały się do rozprzestrzeniania chorób przenoszonych przez zwierzęta. Słusznie więc projekt ustawy zmierza do objęcia uregulowaniami również produkcji, a nie tylko wprowadzania na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego.

    W projekcie zmierza się, zgodnie z przepisami, do zastąpienia obecnie obowiązującej formuły: produkcja produktów na obszarach podlegających ograniczeniom, nakazom lub zakazom wydanym na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt sformułowaniem: produkcja produktów pochodzących z obszarów podlegających ograniczeniom w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby zakaźnej wymienionej w przepisach, które mają zastosowanie do danych zwierząt lub produktów. Precyzyjne wskazanie, że ograniczenia w produkcji i wprowadzaniu na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego będą dotyczyły tylko tych produktów, które pozyskano od zwierząt z gatunków, co do których przepisy dotyczące zwalczania chorób zakaźnych wprowadziły określone ograniczenia, nie do wszystkich gatunków zwierząt, które są wrażliwe na daną chorobę, jest bardzo istotne.

    Nowelizacja wprowadza też zmianę definicji ˝targowiska˝, zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotychczasowa definicja wyłączała z miejsc sprzedaży bezpośredniej przetworzonych przez producentów rolnych produktów żywnościowych budynki lub ich części. Zapis ten powodował według wnioskodawców trudności ze sprzedażą produktów żywnościowych, które wymagają przechowywania w ladach chłodniczych. Proponowana zmiana definiuje targowisko jako wszelkie miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu. Czy jest to definicja wystarczająca (Dzwonek), o tym zadecyduje dokładna analiza projektu ustawy.

    Reasumując, nowelizacja ustawy jest pożyteczna, konieczna ze względu na prawo unijne, wychodzi naprzeciw potrzebom rolników i konsumentów. W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wyrażam poparcie dla tej ustawy i zwracam się z wnioskiem o skierowanie tego projektu ustawy do dalszych prac w kompetentnych komisjach. Dziękuję bardzo.



Poseł Bożena Sławiak - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw


76 wyświetleń

Zobacz także: