Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3019 i 3914).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Chciałbym podziękować kancelarii prezydenta, chciałbym podziękować wszystkim posłom, którzy pracowali nad tą ustawą o stowarzyszeniach, że wysłuchiwali naszych uwag częstokroć. Mieliśmy wiele krytycznych uwag do tego projektu ustawy, część z nich została uwzględniona, części tych uwag podkomisja, jak również komisja nie podzieliła. Nie dość tego - będziemy w dalszym ciągu podnosić te nasze wątpliwości co do tej ustawy.

    Jesteśmy zadowoleni z faktu, że założyć stowarzyszenie mogą tylko obywatele polscy lub cudzoziemcy stale zamieszkujący w Rzeczypospolitej Polskiej, a więc uniknęliśmy tego niebezpieczeństwa, o którym mówiliśmy, tego, że obcokrajowcy mogą zakładać stowarzyszenie, co do którego nie bardzo będziemy wiedzieli, kto jest założycielem, jaki jest cel tego stowarzyszenia. Byłoby to nieraz wielce niebezpieczne dla obowiązującego porządku prawnego, a nawet zagrażałoby bezpieczeństwu. Tutaj tego uniknęliśmy. Uniknęliśmy też następnego niebezpieczeństwa, możliwości secesji oddziałów terenowych, a tutaj było mocno podnoszone to, że oddziały terenowe stowarzyszenia mogą ogłosić secesję i się odłączyć, zachowując nazwę stowarzyszenia i zatrzymując majątek. Czyli doprowadzilibyśmy niejako do takiej sytuacji w przypadku np. stowarzyszenia, jakim jest Związek Harcerstwa Polskiego, że chorągwie by się odłączyły, zachowując swoją nazwę i majątek. Powstałby wtedy problem, bo na dorobek ZHP pracowały pokolenia, a raptem mogłoby się okazać, że dobrodziejstwo korzystania z tego majątku przypadłoby pewnej niewielkiej grupie terenowej. I tego też żeśmy uniknęli.

    Natomiast powstają pewne niebezpieczeństwa, o których chciałbym powiedzieć. Chodzi o kwestię odpowiedzialności przy przekształceniu stowarzyszenia zwykłego w stowarzyszenie rejestrowe. Przewidujemy tutaj termin zawity, jednego roku, dochodzenia roszczeń przez wierzycieli w stosunku do członków byłego stowarzyszenia zwykłego i samego stowarzyszenia. Ten termin zawity polega na tym, że po upływie roku roszczenie wygasa, a więc nie jest tak, jak przy przedawnieniu. Chcieliśmy doprowadzić do tego, żeby wchodziły tutaj w grę normalne zasady przedawnienia roszczeń i żebyśmy przynajmniej zróżnicowali taką sytuację. Chodzi o to, że jeżeli stowarzyszenie zwykłe nie powiadomi swoich wierzycieli o przekształceniu - a tak będzie mogło być, bo przecież ono złoży tylko zapewnienie, że zawiadomiło wszystkich wierzycieli, sąd rejestrowy nie będzie znał wszystkich wierzycieli - to może powstać taka sytuacja, że po upływie roku, zanim wierzyciel się zorientuje (rok to zbyt krótki termin na dochodzenie swoich roszczeń), okaże się, że już jest po, że już nastąpiła prekluzja i nie będzie on mógł w tym momencie dochodzić swoich usprawiedliwionych roszczeń. Dlatego proponowaliśmy tu zasady ogólne, bo są pewne ogólne zasady w zakresie bezpieczeństwa obrotu prawnego, przewidziane są terminy przedawnienia, tak żeby te terminy przedawnienia mogły być stosowane. I tak członek stowarzyszenia, jeżeli minęłyby np. dwa czy trzy lata - w niektórych przypadkach będzie krótszy termin wynikający ze szczególnych umów - mógłby podnieść zarzut przedawnienia, bo termin dwu- czy trzyletni by minął. Dajemy tutaj dłuższy termin, ponieważ on daje jakąś gwarancję, że wierzyciel się zorientuje, iż coś z tym stowarzyszeniem zwykłym jest nie tak: nie widzę aktywności, ono nie funkcjonuje, nie płaci mi. Inaczej zanim zacznie je wzywać czy poszukiwać, okaże się, że już nastąpiła prekluzja roszczenia.

    I teraz kwestia poprawki zgłoszonej przez Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska. Bardzo bym prosił, żeby komisje przy ponownym rozpatrywaniu tej poprawki głęboko się nad nią pochyliły. Wprowadzona jest zasada w postępowaniu rejestrowym - jest to postępowanie tzw. niesporne - że generalnie to wszystko rozpatruje się na posiedzeniach niejawnych. Są pewne oczywiste sytuacje, np. kiedy organ nadzoru występuje z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia bez likwidacji, ponieważ od dłuższego czasu nie ma zarządu, a liczba członków spadła poniżej siedmiu. Czy w tym momencie jest konieczność wyznaczania rozprawy? Tak samo w kwestii uchylenia uchwały, która jest niezgodna z obowiązującym porządkiem prawnym czy też z ustawą Prawo o stowarzyszeniach, czy ze statutem. Czy w tym zakresie nie można byłoby tego rozpatrzyć na posiedzeniu niejawnym? Oczywiście, że można byłoby to tak rozpatrzyć.

    Na czym polega problem? Na tym, że w wydziałach rejestrowych zatrudniamy głównie referendarzy. Jest tylko jeden sędzia - przewodniczący wydziału. Jeżeli wprowadzimy obligatoryjność rozprawy, to będziemy musieli przesunąć tych sędziów do orzecznictwa w sprawach rejestrowych, które są oczywiste, które mogą być rozpatrywane przez referendarzy, i ci sędziowie będą zajęci rozpatrywaniem wszelkiego rodzaju wniosków organów nadzoru o ukaranie, o uchylenie uchwały, o rozwiązanie itd., w sytuacji kiedy są potrzebni do rozpatrywania innych spraw.

    Chciałbym jeszcze raz przypomnieć paniom i panom posłom, że w przeciągu jednego roku przybyło nam pół miliona spraw. Drastycznie zwiększa się liczba rozpoznawanych spraw: w 2013 r. do polskich sądów wpłynęło ich 14 mln, a w 2014 r. - już 14,5 mln. Jest to tendencja rosnąca, a stan sędziowski jest taki jak dotychczas i nie zwiększamy go, bo nie mamy na to środków. Dlatego wszelkimi sposobami usiłujemy ograniczyć kognicję sądów, przekazując szereg prostych spraw referendarzom sądowym. Tym bardziej że na orzeczenie referendarza sądowego może być złożona skarga i wtedy sędzia musi ją rozpatrzyć, musi rozpatrzyć, czy zasadny jest ten wniosek, czy też nie. Dlatego, bardzo proszę, państwo członkowie komisji pochylcie się jeszcze raz nad wnioskiem dotyczącym tego, żeby to wszystko było rozpatrywane na rozprawie.

    Wiem, że ta ustawa była uchwalona w innej epoce, w 1989 r., jeszcze przed okrągłym stołem, kiedy liczba spraw w sądach wynosiła setki tysięcy, a nie miliony, tak jak dzisiaj. Ustawa z 1989 r. była uchwalona w innej epoce i inny był jej duch. Tam była duża nieufność ze strony władzy publicznej w stosunku do stowarzyszeń i dobrze, że ta ustawa jest nowelizowana, natomiast nie możemy przywracać zasady rozpatrywania wszelkich wniosków na rozprawie. Ta ustawa była uchwalona w innej epoce. Ona wynikała z braku zaufania do władzy publicznej, wtedy wszyscy oczekiwali, że sąd będzie rozpatrywał zasadność tych wniosków na rozprawie jawnej. Dzisiaj takiego problemu nie ma. Dzisiaj referendarz sądowy oczywiste, podkreślam, oczywiste wnioski, np. dotyczące wadliwych, niezgodnych z prawem uchwał, może uchylić na posiedzeniu niejawnym. Jeżeli uczestnik postępowania, stowarzyszenie się z tym nie zgadza, to ma prawo to skarżyć, ale nie róbmy tak, że to wszystko będzie rozpatrywane na rozprawie. Tylko tyle chciałem powiedzieć. Dziękuję serdecznie panu ministrowi.



Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw


101 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy