Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3837 i 3907).


Poseł Daniela Chrapkiewicz:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiam stanowisko w sprawie sprawozdania o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

    Projekt wpłynął do Sejmu 7 sierpnia 2015 r. Zaopiniowany został m.in. przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

    Obowiązująca w obecnym kształcie ustawa funkcjonuje prawie 10 lat. Jest to wystarczający okres na dokonanie oceny w zakresie dostosowania do aktualnych warunków środowisk, których dotyczy. Proponowana zmiana w niewielkim stopniu ingeruje w treść tej ustawy. Zgodnie z treścią projektu wprowadza się przepisy regulujące wymagania w odniesieniu do centrów urazowych dla dzieci. Przepisy te zostały skonstruowane analogicznie do wymagań w zakresie centrów urazowych dla dorosłych, w oparciu o wypracowane rozwiązania przez konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii dziecięcej oraz innych ekspertów dziecięcych. Szczegółowe warunki dotyczące personelu medycznego oraz wyposażenia centrów urazowych dla dzieci zostaną ujęte w rozporządzeniu ministra zdrowia.

    Kolejne zmiany umożliwią podmiotom wykonującym działalność leczniczą dostosowanie pomieszczeń i urządzeń do obowiązujących wymagań. Dotychczasowe wydłużanie okresów dostosowawczych okazało się niewystarczające i nadal część podmiotów nie spełnia wszystkich wymagań określonych w ww. przepisach rozporządzenia.

    Zmiana zaproponowana w art. 3 projektu ustawy ma na celu wydłużenie okresu, w którym zawarcie umowy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie jest obowiązkowe. Przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw odsunęły w czasie bezwzględne wykonanie obowiązku zawarcia tej umowy ubezpieczenia do 31 grudnia 2015 r. Do tego dnia umowa ta może zostać zawarta na zasadzie fakultatywności. Rzeczywiste warunki wskazują na potrzebę dalszego odsunięcia w czasie bezwzględnego wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych.

    Ostatnia zmiana projektu ustawy zawiera standardowe, 14-dniowe vacatio legis, z wyjątkiem art. 39f pkt 7 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ten dość długi okres vacatio legis umożliwi szpitalom, w których znajdą się centra urazowe dla dzieci, spełnienie wymogu dysponowania lądowiskiem lub lotniskiem dla śmigłowca ratunkowego, co ze względu na bardzo wysoki koszt wykonania infrastruktury wydaje się uzasadnione.

    Projekt ustawy nie podlega procedurze notyfikacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych. Nie powoduje również negatywnych skutków finansowych dla jednostek sektora finansów publicznych ani w końcu nie jest również objęty prawem Unii Europejskiej.

    Wobec powyższego Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość nie wnosi zastrzeżeń do przedstawionego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i w pełni popiera poselską propozycję. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Daniela Chrapkiewicz - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw


153 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Śniadek - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uprawnieniach do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Śniadek - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uprawnieniach do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Śniadek - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy