Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pragnę podzielić się z paniami i panami posłami oraz ze wszystkimi Polakami kilkoma refleksjami w związku uroczystością 40-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Królującego w Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu.

    Głogowiec to wieś w woj. łódzkim leżąca 7 km na północ od Kutna. Z zapisów dokonanych podczas wizytacji kanonicznej w 1779 r. wynika, że obraz Matki Bożej z dzieciątkiem otrzymał w darze właściciel Głogowca, który przebywał w Moskwie z misją dyplomatyczną. Podczas wizytacji w 1826 r. zapisano, że wizerunek słynął łaskami i we wszystkie święta maryjne świątynię odwiedzały liczne rzesze wiernych. Kościół był bogato wyposażony w przedmioty liturgiczne będące wotami składanymi w podzięce za uzyskane łaski. Od początku swego istnienia sanktuarium w Głogowcu tchnęło duchem patriotyzmu. Przed sławnym obrazem modlił się obrońca Częstochowy z czasów wojen szwedzkich ojciec Augustyn Kordecki. W XIX stuleciu miejscowy proboszcz ksiądz Józef Siekierzyński za wspieranie powstania styczniowego spędził 37 lat na Syberii. Prochy poległych w Głogowcu powstańców spoczywają na przykościelnym cmentarzu. Ksiądz Siekierzyński po odbyciu kary zesłania wrócił do Głogowca, przywożąc złoty kielich jako wotum sybiraków. W 1926 r. sanktuarium odwiedził prezydent RP Ignacy Mościcki. Wiele lat później do Matki Bożej Głogowieckiej pielgrzymowali też Ryszard Kaczorowski i Lech Wałęsa. W latach 1934-1940 odbywały się w Głogowcu zloty Akcji Katolickiej, były też spotkania młodzieży organizowane przez księdza Czesława Korzeniowskiego. W 1940 r. władze okupacyjne aresztowały księdza Korzeniowskiego, który zginął w Dachau w opinii świętości. W czasie wojny, po aresztowaniu księdza Korzeniowskiego, kościół w Głogowcu został zamieniony na magazyny. W 1939 r. gen. Tadeusz Kutrzeba przebywał ze swoim sztabem wojskowym na plebanii Głogowcu i w pałacu dworskim, skąd dowodził połączoną w tamtym czasie Armią Poznań i Armią Pomorze, które walczyły z Niemcami w bitwie nad Bzurą.

    W ciągu wieków sanktuarium było schronieniem dla wielu działaczy niepodległościowych. Szczególnie było tak w latach po wprowadzeniu stanu wojennego za kadencji księdza proboszcza Mariana Lipskiego. Po nadaniu Pani Głogowieckiej tytułu Matki Cierpiącego Narodu zaczęły napływać do Głogowca tłumy pątników. Byli internowani działacze podziemnej ˝Solidarności˝ oraz zwykli polscy patrioci. Nie lękając się represji ze strony władz i służb komunistycznych, przybywali do Maryi, aby jej powiedzieć o swoim bólu, o kłopotach dnia codziennego, a także o tym, co najważniejsze, o Polsce, modląc się o jej lepszą przyszłość. Na odprawiane msze święte za ojczyznę przybywali patrioci z Kutna, Płocka oraz wielu innych miast i wsi zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Służba Bezpieczeństwa prześladowała nie tylko księdza Mariana Lipskiego, ale także licznie przybywających do sanktuarium działaczy podziemnej ˝Solidarności˝. Prześladowano także wiernych modlących się za ojczyznę i w intencjach własnych. Ludzie ˝Solidarności˝ przeprowadzili remont sanktuarium i wybudowali Drogę Krzyżową Narodu Polskiego. Na miejscowym cmentarzu w jego centralnym miejscu posadowiono pomnik katyński. Mszę świętą za ojczyznę odprawił w Głogowcu m.in. błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Sanktuarium było schronieniem dla wielu działaczy niepodległościowych. Było także miejscem, gdzie odbywały się strajki głodowe, szczególnie w latach po wprowadzeniu stanu wojennego za kadencji ówczesnego księdza proboszcza Mariana Lipskiego i po nadaniu Pani Głogowieckiej tytułu Matki Cierpiącego Narodu. Jednak już kilka lat wcześniej prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, przy współudziale metropolity poznańskiego arcybiskupa Antoniego Baraniaka i biskupa polskiego Bogdana Sikorskiego, 14 września 1975 r. dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Głogowieckiej. Koronę ofiarował papież Paweł VI. Była to wielka i podniosła uroczystość. Do Głogowca przybyły tysiące wiernych. Wielu z nich przyszło w pieszej pielgrzymce.

    Na 40-lecie tego wydarzenia 13 września br. do Głogowca przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wielka rzesza wiernych. Uczestniczyli oni we mszy świętej koncelebrowanej przez księdza arcybiskupa częstochowskiego Wacława Depo, księdza biskupa ordynariusza diecezji łowickiej Andrzeja Dziubę, księdza biskupa seniora Alojzego Orszulika oraz wielu księży diecezjalnych na czele z dziekanem kutnowskim księdzem Jerzym Swędrowskim i dziekanem seniorem księdzem Stanisławem Pisarkiem. Po uroczystościach religijnych był czas na wspólny posiłek, wspomnienia i rozmowę o planach na przyszłość. Spotkanie w Głogowcu na długo pozostanie w pamięci obecnych.

    Ze swej strony jako człowiek związany emocjonalnie z Głogowcem, ale także jako wierny Kościoła katolickiego i lokalny patriota zapraszam wszystkich państwa w Głogowca, do Sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Kutnowskiej i Matki Cierpiącego Narodu. To wyjątkowe miejsce, pięknie położone, bo nieopodal lasu, gdzie oprócz wzniosłych przeżyć duchowych i patriotycznych można także odpocząć od codziennych trosk. Niezwykle gościnny proboszcz i kustosz sanktuarium ksiądz kanonik Piotr Kalisiak nie tylko podejmie poczęstunkiem, ale będzie przewodnikiem duchowym oraz przewodnikiem po ścieżkach historii. Przyjedźcie państwo do Głogowca, naprawdę warto. Zapraszam. (Oklaski)

    (Poseł Jan Rzymełka: Przyjedziemy.)



Poseł Tadeusz Woźniak - Oświadczenie z dnia 16 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 98


218 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja Rządu o działaniach podejmowanych w 2014 roku na rzecz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja Rządu o działaniach podejmowanych w 2014 roku na rzecz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy