Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21, 22 i 23 punkt porządku dziennego:



  21. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2014 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium (druki nr 3459, 3509 i 3649).
  22. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o przedstawionej przez prezesa Rady Ministrów ˝Informacji o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2014 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego˝ (druki nr 3546 i 3650).
  23. Sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2014 roku (druk nr 3439) wraz ze stanowiskiem Komisji Finansów Publicznych (druk nr 3557).


Poseł Marcin Święcicki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W zeszłym roku zmniejszyliśmy deficyt finansów publicznych, dzięki temu w tym roku wychodzimy z procedury nadmiernego deficytu. Można zastanowić się nad tym, jak w zeszłym roku zostało to osiągnięte. Otóż zdarza się tak, że można poprawić równowagę finansów publicznych tzw. podatkiem inflacyjnym, wysoką inflacją. Otóż tego nie było, ponieważ w zeszłym roku po raz pierwszy w historii mieliśmy inflację na poziomie 0%. Można to uzyskać poprzez duże wpłaty z Narodowego Banku Polskiego. Były takie lata, że narodowy bank wpłacał po 5 mld zł czy nawet więcej do budżetu. W zeszłym roku takiej wpłaty w ogóle nie było. Można to uzyskać dzięki wielkiej fiskalizacji i wzrostowi podatków. Zgadzam się z tym, że jest wiele do zrobienia w zakresie lepszej ściągalności podatków, ale nie zmienia to faktu, że udział podatków w PKB w ubiegłym roku obniżył się, a nie wzrósł. Zostało to osiągnięte poprzez wysoki wzrost gospodarczy, na poziomie 3,4%, i racjonalną politykę budżetową tak w zakresie dochodów, jak i w zakresie wydatków.

    Proszę państwa, mówi się, że opozycja kwestionuje te osiągnięcia. Warto więc może przypomnieć, że w ciągu minionych 8 czy 7 lat, w latach 2008-2014 PKB w Polsce wzrosło o 24%, podczas gdy w Unii Europejskiej stało w miejscu, w wielu krajach były zerowe wzrosty. Następny kraj to Malta, która miała wzrost na poziomie zaledwie 16%, inne kraje miały po 5%, po 7%, a wiele krajów miało ujemny wzrost gospodarczy.

    Mówimy o rozpiętościach dochodowych. Otóż w roku 2005 według współczynnika Giniego rozpiętości wynosiły 35%, bo tak to się określa, a w roku 2013 spadły do 30,7%. Zatem nastąpiło obniżenie rozpiętości dochodowych w Polsce. Dzięki czemu? Właśnie dzięki temu, że płaca minimalna rosła dużo szybciej niż postępował ogólny wzrost dochodów, w latach 2007-2014 wzrosła ona o ponad 80%. Emerytury wzrosły średnio o blisko 50%. Wprowadzono duże kwoty wolne od podatku dla rodzin z dziećmi. Wprowadzono roczne urlopy płatne. Dzięki tym wszystkim zabiegom rozpiętości dochodowe w Polsce maleją. Nadal są na poziomie nieco wyższym niż średnia europejska, ale w tym okresie one znacznie zmalały.

    Była mowa o bezrobociu. Otóż chciałbym przypomnieć, że w tej chwili po raz pierwszy od wielu lat, nie tylko od momentu, kiedy przystąpiliśmy do Unii Europejskiej, mamy niższe bezrobocie niż średnia w Unii Europejskiej. Jest ono również niższe niż było to w roku 2007. Natomiast w czasie rządów PiS-u, przypomnijmy, byliśmy na jednym z ostatnich miejsc, na przedostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o stopę bezrobocia w kraju.

    Była mowa o kapitale zagranicznym. Proszę państwa, jeden z posłów mówił, że ten kapitał zagraniczny to tak dużo... Przede wszystkim wyjaśnię, że liczba, którą pan podał, bodajże 13 mld euro, dotyczy transferu zysków całego kapitału zagranicznego zainwestowanego w Polsce, a nie tylko banków. Proszę państwa, po pierwsze, jesteśmy w Unii Europejskiej, gdzie transfer zysków jest dozwolony, wręcz konieczny i nie możemy tego zmienić, a po drugie, przez ostatnie lata dużo więcej kapitału zagranicznego napłynęło do Polski niż z niego wypływa. Ciągle jesteśmy importerem kapitału netto, ciągle jest u nas więcej inwestorów, którzy tworzą miejsca pracy, niż tych, którzy zabierają ten kapitał z powrotem. Tak że per saldo wychodzimy na tym korzystnie. Poza tym w ogóle nie ma możliwości zatrzymania wywozu zysków. Gdybyśmy zatrzymali wywóz zysków z Polski, to po prostu te firmy by nie inwestowały.

    Warto również sprawdzić opodatkowanie banków. Otóż banki mają duże zyski. Jeśli spojrzy się na pierwszą piętnastkę największych płatników CIT-u, to znajdziemy tam co najmniej cztery duże banki w Polsce, które opłacają ten CIT, jeśli nie więcej.

    W sumie chciałbym powiedzieć, że i miniony rok, i te osiem lat to wielki sukces gospodarczy Polski na tle innych krajów. Świadczą o tym wszystkie te wskaźniki, a nie to, co usiłujecie państwo tutaj podać na podstawie swoich wybranych, niepełnych, cząstkowych obserwacji statystycznych. Makroliczby świadczą o czym innym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2014 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium - Sprawozdanie Komisji o przedstawionej przez Prezesa Rady Ministrów "Informacji o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2014 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego" - Sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2014 roku wraz ze stanowiskiem Komisji


38 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy